Ile pieniędzy włożyć do koperty na wesele?

Oprócz nowej sukienki, wizyty u fryzjera oraz prezentu dla nowożeńców, nieodłącznym zwyczajem jest wręczenie parze młodej koperty z pieniędzmi. To właśnie ona pozwoli parze młodej na łatwiejszy start we wspólnym życiu, a także pomoże zwrócić część kosztów wyprawionego przyjęcia. Ile więc dać na wesele do koperty?

Przeglądające polskie fora internetowe, można dojść do wniosku, że ta kwestia wciąż jest bardzo problematyczna wśród gości weselnych. Z jednej strony możemy spotkać się z opiniami "dajemy tyle, na ile nas stać", a z drugiej strony naszym oczom ukazują się wygórowane kwoty. Ile faktycznie włożyć do koperty, którą wręczymy parze młodej na ich weselu?

Rozwiązanie cieszące się największą popularnością to tzw. reguła talerzyka, czyli włożenie do koperty orientacyjnej kwoty, jaką poniosła para młoda za nasz talerzyk. Biorąc pod uwagę różnorodność wesel, nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, ile kosztował jeden talerzyk dla gościa. Powinniśmy dać do koperty orientacyjny koszt naszego talerzyka. Przyjmuje się, że średnia kwota za jednego gościa to 250zł, należy jednak pamiętać, że w małych wsiach oraz dużych miejscowościach kwoty te mogą być nieco inne.

Ile para powinna dać na wesele?

Ile dać na wesele, jeśli wybieramy się na nie z naszym partnerem? W przypadku, gdy na weselne przyjęcie idziemy w parze, zamiast dwóch oddzielnych kopert warto zdecydować się na jedną wspólną. Ile zatem włożyć w takim przypadku do koperty? Najprościej, jeśli kwota znajdująca się w kopercie będzie odpowiadała równowartości dwóch talerzyków.

Ile na wesele od pary, która wybiera się na przyjęcie weselne z dziećmi? Kolejny kłopot pojawia się, gdy para wybiera się na przyjęcie z małymi dziećmi. Czy powinniśmy płacić za małe dzieci, a jeśli tak to czy powinna być to taka sama kwota jak za osobę dorosłą?

Bardzo często na weselach dostępne jest specjalne menu dziecięce dla mniejszych gości, jednak koszt, jaki ponosi para młoda za talerzyk dla dziecka, nie różni się zbytnio od talerzyka dla osoby dorosłej. Warto również uwzględnić, że coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zapewniane małym dzieciom różnorodnych atrakcji i opieki animatorki, co wyrównuje, a nawet przewyższa koszt osoby dorosłej.

Jeśli przychodzimy na wesele jako para z dwójką dzieci w wieku nastoletnim, warto zapłacić za nastolatków tak jak za osoby dorosłe. W przypadku maluchów kwota może być nieznacząco niższa, jednak jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepiej trzymać się ustalonej kwoty talerzyka niezależnie od wieku.

Zobacz również:

Ile dać do koperty na wesele - ustalenie kwoty

Gdy rozeznaliśmy się już mniej więcej w sprawie panujących zasad, należy konkretnie ustalić kwotę, jaką przeznaczymy na kopertę dla pary młodej. Ile do koperty w przypadku singla, pary, rodziny z dziećmi i najbliższych osób? Jaką kwotę powinni przeznaczyć świadkowie oraz rodzice chrzestni?

Średnia kwota za talerzyk to 250 zł, w przypadku mniejszych miast oraz wsi koszt talerzyka może być nawet o 100 zł niższy, natomiast w dużych miastach wojewódzkich kwota, jaką przeznacza para młoda na talerzyk dla jednego gościa, może być nawet dwukrotnie wyższy. W przypadku klasycznego wesela dobrym rozwiązaniem będzie włożenie do koperty 300 zł od osoby.

Jeśli chodzi o rodzinę, przyjaciół oraz świadków, kwota włożona do koperty powinna być nieco większa, niż ta, którą wręczają pozostali goście. Jeśli rodzice pary młodej nie finansowali weselnego przyjęcia to kwota, jaką chcą włożyć do koperty, powinna oscylować w okolicach 2000-3000 zł. Średnia kwota, jaką powinni dać do koperty rodzice chrzestni to od 1000 zł w górę.

Kwota, jaką mogą w kopercie ofiarować świadkowie, powinna być zależna od tego, czy opłacali oni wieczór panieński oraz kawalerski na swój koszt. W momencie, gdy ponosili oni wydatek organizacji imprezy, to ze spokojem mogą włożyć do koperty standardową kwotę za talerzyk, chyba że mają możliwość i ochotę podarować więcej.

Jeżeli świadkowie nie ponosili kosztów organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, kwota, jaka powinna znaleźć się w ich kopercie to około 1000 zł.

Najbliżsi przyjaciele, którzy nie mogą pozwolić sobie na tak wysokie wydatki podczas wesela, mogą włożyć do koperty równowartość talerzyka i podarować parze młodej oryginalny i wyjątkowy podarunek, aby podkreślić łączącą więź. Zależnie od możliwości, przyjaciele mogą także włożyć nieco więcej do koperty, na przykład 500 zł.

Zastanawiając się ile dać na wesele, musimy pamiętać, że koszta wesel ciągle rosną, a pieniądze wydane kilkanaście lat temu na imprezę, dziś mogą nie być wystarczające na stworzenie wymarzonego wesela. Jako uczestnicy imprezy weselnej naszych znajomych, warto wesprzeć parę młodą na ich nowej drodze życia podarunkiem w kopercie na miarę naszych możliwości.