Dlatego przy okazji wypadającego 8 czerwca ŚWIATOWEGO DNIA OCEANÓW organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy stan mórz i oceanów oraz zachęca do podejmowania świadomych, dobrych dla środowiska i nas samych wyborów.

Nasze codzienne decyzje i wybory konsumenckie mają ogromny wpływ na stan mórz i oceanów. Aby chronić ekosystemy morskie nie trzeba wielkich czynów: wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas codziennych zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Ten niebieski znak daje nam gwarancję, że ryby pochodzą ze stabilnych, dobrze zarządzanych łowisk, które w mniejszym stopniu wpływają na morski ekosystem.

W praktyce zrównoważone połowy oznaczają, że w ich trakcie mniej ryb i owoców morza trafia do sieci, dzięki czemu jest szansa, że wystarczy ich także dla przyszłych pokoleń. Ten typ połowów pomaga również chronić delfiny, albatrosy, żółwie i inne zwierzęta oraz siedliska morskie (np.rafy) Dodatkowo monitorowanie całego łańcucha dostaw produktów z certyfikatem MSC gwarantuje, że na nasz talerz nie trafią gatunki zagrożone wyginięciem. Nie jest to takie oczywiste w czasach, kiedy – jak podaje WWF – co czwarta ryba na świecie pochodzi z nielegalnego źródła.

- Światowa opinia publiczna powoli zaczyna dostrzegać problem przełowienia mórz i oceanów - mówi Anna Dębicka, Koordynator Programu MSC w Polsce. - Z badań przeprowadzonych na zlecenie MSC wynika, że przełowienie oraz spadek liczby gatunków ryb są postrzegane na świecie jako drugi najważniejszy problem z jakim borykają się morza i oceany, zaraz za zanieczyszczeniem oceanu m.in. właśnie plastikiem.

- Mimo że coraz więcej rybaków i firm zajmujących się rybołówstwem podchodzi do swojej działalności mając na uwadze dobro mórz i oceanów, to na chwilę obecną wciąż tylko 14% światowych połowów objętych jest Programem MSC. Problem przełowionych mórz i oceanów jest nadal marginalizowany, dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości i zmiana nawyków konsumenckich. – dodaje Dębicka z MSC

Oceany w centrum zainteresowania gwiazd

W tym roku z okazji Światowego Dnia Oceanów także znane osoby chcą zwrócić uwagę Polaków na ukryte w głębinach mórz i oceanow problemy. Mateusz Damięcki, Joanna Jabłczyńska, Otylia Jędrzejczak, Mela Koteluk, Kacper Kuszewski, Grzegorz Łapanowski i Anna Smołowik wzięli udział w niezwykłej sesji zdjęciowej pod hasłem WIDZĘ OCEAN i razem z MSC zachęcają do ochrony dzikiej natury mórz i oceanów oraz do podejmowania świadomych, dobrych dla środowiska i nas samych wyborów.

Wspólnie świętujmy Światowy Dzień Oceanów w całej Polsce

MSC zaprasza także do wspólnych obchodów Światowego Dnia Oceanów podczas wydarzeń w 5 miastach w Polsce. Od 8 czerwca w wybranych ogrodach zoologicznych i instytucjach edukacyjnych zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna MSC, pokazująca prawdziwe rybackie historie, a wszyscy odwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w okolicznościowym monidle. Zapraszamy do:

  • Akwarium w Gdyni
  • Stacji Morskiej (fokarium) w Helu
  • Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu
  • Restauracji / klubu na wodzie MIEJSCE w Porcie Czerniakowskim w Warszawie
  • Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
  • Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu
  • Hydropolis we Wrocławiu

Podczas dwudniowego wydarzenia z okazji Światowego Dnia Oceanów organizowanego wraz z partnerami przez klub na wodzie MIEJSCE w warszawskim Porcie Czerniakowskim na wszystkich gości czekają liczne atrakcje: 8 czerwca w godz. 15:00-23:00 odbędą się wykłady pasjonatów mórz i oceanów (m.in. Aleksandra Doby – podróżnika, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk) oraz koncert na żywo, a 9 czerwca w godz. 11:00-15:00 rodzinny piknik edukacyjny z wieloma atrakcjami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Oceanów można znaleźć na stronie:

www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow