Wielorazowe waciki kosmetyczne bardzo szybko zyskały dużą popularność. Ich ogromną zaletą jest przyjazność dla naszej planety, która coraz bardziej potrzebuje naszego wsparcia. 

Wielorazowe waciki kosmetyczne - zalety

Chociaż waciki jednorazowe nadal są o wiele bardziej popularne w naszych łazienkach, ich wielorazowa wersja ma wiele zalet. Przede wszystkim przestajemy generować ogromne ilości śmieci w postaci zużytych wacików. Zastanówmy się przez chwilę, ile wacików w tygodniu zużywa każda z nas codziennie zmywając makijaż. A teraz pomnóżmy to przez ilość dni w roku - liczba staje się ogromna! Popularyzatorzy eko podejścia szacują, że około 5 wacików wielorazowego użytku może zastąpić około 600 jednorazowych odpowiedników!
Wielorazowe waciki kosmetyczne są też o wiele bardziej ekonomiczne pod względem zajmowanego miejsca w łazienkowej szafce lub na półce. Kto z nas nie męczył się z długim opakowaniem setki jednorazowych wacików?
Waciki wielorazowe są też dość wszechstronne w zastosowaniu. Oprócz zmywania makijażu, możemy nakładać nimi maseczki oraz aplikować środki typu specjalistyczne kremy lub maści.

Wielorazowe płatki kosmetyczne - z czego są zrobione?

Na sklepowych półkach znajdzemy dwa, najpopularniejsze rodzaje wacików:

  • waciki bambusowe - wykonane z włókien bambusa,
  • waciki bawełniane - najczęściej wytworzone z bawełny organicznej.

Takie płatki mają najczęściej certyfikaty OEKO-TEX, dzięki którym możemy być pewne, że są bezpieczne dla nas oraz środowiska.  

Wielorazowe waciki kosmetyczne - stosowanie

Używanie płatków wielokrotnego użytku nie różni się dużo bardziej od sposobu stosowania ich jednorazowych wersji. Są to jedynie “kosmetyczne” różnice. :) Niektóre z nich, w zależności od producenta, mogą być stosowane jedynie z wodą, bez użycia żadnego kosmetyku. Do wacików powinna być dołączona instrukcja obsługi. Na rynku dostępne są także waciki stworzone z dwóch różnych typów materiałów. Jedna strona odpowiada za zbieranie zanieczyszczeń ze skóry (bardziej chropowata), a druga, gładka, doczyszcza ją.

Przeczytaj też:

Waciki wielorazowe DIY - jak uszyć waciki wielokrotnego użytku

Samodzielne wykonanie wacików jest banalnie proste! Wystarczy znaleźć w domu kawałek bawełnianego materiału. Może być to nienoszone już ubranie! Wystarczy, że w składzie będzie 100% bawełny. Teraz potrzebny nam okrągły wzór do odrysowania, na przykład szklanka, dzięki której będziemy mogli wykreślić kółka na materiale. Wycięte płatki należy obszyć, by granice nie strzępiły się. Możemy zrobić wersje podwójne lub pojedyncze. Przyda się do tego maszyna do szycia lub kwadrans z igłą i nitką. 

Wielorazowe płatki kosmetyczne - jak dbać o waciki, by służyły nam jak najlepiej?

Producenci zapewniają, że pojedynczy wacik powinien posłużyć nam około 3 miesięcy. Po tym czasie włókna przestają mieć swoje właściwości i rekomendowana jest wymiana wacika na kolejny. By płatki posłużyły nam jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim przed użyciem wacika po raz pierwszy należy go wyprać - nigdy nie stosujmy płatka bezpośrednio po odpakowaniu. Przyjechał do nas prosto z hali produkcyjnej, a nasza skóra nie będzie zadowolona z kontaktu z zabrudzonym płatkiem kosmetycznym. Wystarczy przepłukać go w wodzie z mydłem i wysuszyć. 
Pamiętajmy także o praniu wacika po każdym użyciu. Czynność ta zajmuje kilka chwil. Wystarczy, że przepłuczemy wacik pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła. 
Co jakiś czas, warto wrzucić takie waciki do pralki. Rekomendujemy robić to co około tydzień. Do takiego prania przyda się woreczek podobny do tych, w którym pierze się bieliznę lub rajstopy. 
Płatki przechowujemy w zamykanym pojemniku, by nie osiadały na nich żadne pyłki. Ważne, by przechowywać je całkowicie wysuszone. Dzięki temu będą służyć nam jeszcze dłużej!