Kieliszek służy do tego, aby jak najlepiej wyeksponować podany w nim trunek oraz do tego by jak najlepiej dopasować alkohol do dania oraz do uroczystości.

Jaki kieliszek do wody?

Goblet to specjalny kieliszek do picia wody. Najczęściej możemy spotkać go w restauracjach. Jest on lekko pękaty i osadzony na niskiej nóżce. Bardzo często ma większą pojemność niż kieliszki do innych trunków. Co ciekawe, może przyjąć różne kształty i kolory – dzięki temu możemy dopasować go do naszej codziennej zastawy.

Jaki kieliszek do czerwonego wina?

Kieliszek do czerwonego wina charakteryzuje się bardziej pękatym i większym rozmiarem niż ten do wina białego. Im starsze wino pijemy, tym kształt kieliszka powinien być bardziej brzuchaty, ponieważ wino czerwone musi „oddychać”.

Jaki kieliszek do białego wina?

Kieliszki do degustacji białego wina są mniejsze, niż te do win czerwonych. Często mają kształt przypominający lekko rozchylającego się ku górze tulipana. Jeżeli białe wino służy nam do spożywania potraw to nalewamy 2/3 wysokości kieliszka. Jeżeli jest to degustacja, to trunek powinien zajmować 1/3 kieliszka.

Jaki kieliszek do wina deserowego?

Wina deserowe (czyli wermut, porto i sherry) to wina, które pijemy po posiłku. Podajemy je w kieliszkach, które wyglądem przypominają kieliszki do wina czerwonego, jednak są wyraźnie mniejsze. Ich pojemność zazwyczaj wynosi 200 ml.

Jaki kieliszek do szampana?

Szampan i inne wina musujące to trunki, które aż chce się obserwować! Idealnie sprawdzają się do tego kieliszki smukłe, wysokie i wąskie. Kieliszek do szampana zawsze trzymamy za nóżkę, aby nie ogrzać jego zawartości.

Jaki kieliszek do martini?

Kieliszek do martini ma charakterystyczny kształt. Ma stożkową, rozkloszowaną czaszę oraz długą smukłą nóżkę, która sprawia, że całe naczynie prezentuje się naprawdę fenomenalnie. Napełniając kieliszek musimy zrobić to tak, aby pozostała niewielka przestrzeń pomiędzy alkoholem, a górną krawędzią naczynia. Drink możemy ozdobić oliwką lub skórką od cytryny.

Jaki kieliszek do koniaku?

Kieliszki do koniaku i brandy mają pękatą czaszę i krótką nóżkę. Najczęściej jest wykonany z przeźroczystego szkła, abyśmy mogli wizualnie ocenić jego zawartość. Wyglądem przypomina szerokiego tulipana, zwężającego się ku górze. Pijąc koniak z tego kieliszka, trzymamy go za czaszę, a nie za nóżkę jak ma to miejsce przy winach.

Jaki kieliszek do wódki?

Szukając kieliszka do wódki, najczęściej decydujemy się na klasyczny, prosty kieliszek o pojemności około 50 ml. Do wyboru mamy także kieliszki osadzone na ozdobnej nóżce.

Jaki kieliszek do whisky?

Najbardziej popularnym kieliszkiem do whisky jest ten o budowie w kształcie walca z grubym dnem. Równie popularne są kwadratowe naczynia o prostych, grubych ściankach. Kieliszki do whisky bardzo często są ozdabiane dzięki czemu wyglądają naprawdę elegancko i mogą służyć za ciekawy prezent.

Jaki kieliszek do nalewki?

Nalewki i likiery pijemy ze smukłych kieliszków na cienkiej nóżce. Są to trunki do sączenia, dlatego też naczynia powinny być małe.