Wino z winogron: właściwości

Potwierdzono naukowo, że lampka wina podczas obiadu wspomaga trawienie i jest dobra na serce. Składnikiem, który odpowiada za właściwości lecznicze napoju jest resweratrol. Jest on antyoksydantem, czyli substancją, która walczy z wolnymi rodnikami (przyczyniają się do powstania wielu chorób). Wino z winogron zapobiega otyłości , a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko  powstania cukrzycy.

Wino z winogron: poprawia pamięć

Jak się okazuje, wino dobrze wpływa na pamięć krótkotrwałą. Badania wykazały, że osoby pijące dwie lampki dziennie są w stanie zapamiętać więcej słów. Do tego, naukowcy odnotowali, że hipokamp (element odpowiedzialny głównie za pamięć) uczestników badania pracował o wiele wydajniej.

Wino z winogron: pozytywnie wpływa na układ krążenia

Naukowcy wystawiali komórki ludzkich naczyń na działanie 165 różnych win. W ten sposób specjaliści doszli do wniosku, że wino z winogron hamuje wytwarzanie białka, który powoduje zwężanie naczyń.  Eksperci z Harvard School of Public Health również przeprowadzili badanie co do wpływu wina, okazało się, że osoby pijące około 200-300 ml dziennie tego napoju doświadczały zawału serca o 30% rzadziej!

Wino z winogron: zapobiega chorobom nowotworowym

Wino z winogron posiada również właściwości antynowotworowe. Dzieje się tak dzięki flawonoidom zawartym w pestkach i skórkach winogron. Do tego witaminy A i C również działają jako naturalne przeciwutleniaczy.  Winogrona zapobiegają rozwojowi nowotworów, usuwając z organizmu wolne rodniki. Oczywiście samo spożywanie wina nie gwarantuje, że nigdy nie zachorujemy na raka, jednak jako element zdrowego trybu życia, na pewno obniża ryzyko.

Wino z winogron: wyszczupla i odmładza

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w ciągu 13 lat obserwowali około 20 tyś kobiet i doszli do wniosku, iż panie, pijące wino, mają szczuplejszą sylwetkę. Kobiety w chwili rozpoczęcie badania miały powyżej 39 lat. Po upływie 13 lat większość uczestniczek przybrała na wadze, jednak te, które piły wino z winogron przytyły znacznie mniej. Z kolei inne badania ujawniają, że w białych winach zawarte są poliamin i polifenoli, które mają działanie przeciwstarzeniowe.

Wino z winogron: przepis

Składniki:
10 kg ciemnych winogron,
3,5 kg cukru,
5 litrów butelkowanej niegazowanej wody lub przegotowanej kranówki

Nalot, pokrywający winogrona ułatwia fermentację, dzięki czemu do produkcji nie będziesz już potrzebować drożdży.

Wykonanie: Najpierw zmiażdż winogrona, przełóż je do butli i zalej 3 litrami letniej wody. Przygotuj syrop, wsyp 2 kg cukru do 1 litra wody, następnie dodaj do winogron. Dobrze wymieszaj. Cała masa będzie zajmować 3/4 butli. Potem zamknij butlę z rurką fermentacyjną i odstaw dokładnie na trzy dni.

Kolejny krok, rozpuść 1,5 kg cukru w litrze wody i wlej do butli. Ważne, by ciągle mieszać zawartość wyparzoną łopatką. Zostaw na siedem dni. Po upływie tego czasu odcedź i ponownie wlej do butli.

Po miesiącu musisz ściągnąć wino za pomocą specjalnej rurki fermentacyjnej i wlać do drugiego gąsiora. Uważaj, by nie naruszyć osadu. Następnie odstaw wino na 3 miesiące. Potem rozlej wino z winogron do butelek. Już po kilku miesiącach możesz częstować bliskich!

Pamiętajmy, że każdy winiarz ma swój własny przepis, a idealne wino rodzi się z czasem i w miarę nabywania doświadczenia.