Porządki z armaturą

Choć regularnie dbamy o czystość w miejscach narażonych na ciągłe użytkowanie, czyli w kuchni oraz łazience, warto, aby przynajmniej raz do roku wykonać gruntowne porządki.
Zator w zlewie kuchennym to jeden z tych problemów, z którymi prędzej czy później spotyka się każdy z nas. Treść zalegająca w syfonie uniemożliwia swobodny przepływ wody przez rury, przez co wzbiera ona w zlewozmywaku. Warto zapobiec takiemu scenariuszowi, nie dopuszczając do tego, aby do rur przedostały się większe nieczystości, takie jak resztki jedzenia, obierki, fusy. Unikaj również wylewania do odpływu tłuszczu oraz oleju, aby uniknąć jego zbierania na ścianach rur. Jeżeli już jednak dojdzie do zatoru w syfonie, najlepiej będzie użyć domowych środków do udrożniania. W tym celu wsyp do odpływu sodę oczyszczoną oraz wlej ocet spirytusowy w proporcji 1:1, a następnie zatkaj odpływ korkiem. Roztwór pozostawiamy w rurach około godziny, a następnie spłukujemy dużą ilością ciepłej wody.
Wiosenne porządki to również dobry moment na oczyszczenie aeratora w baterii oraz odpływu liniowego. W przypadku aeratora wystarczy odkręcić go spod spodu baterii i oczyścić sitko ze wszelkich zabrudzeń, które się na nim zebrały – kamień, osad i inne nieczystości. W celu dokładnego wyczyszczenia warto umieścić aerator w misce, w której wcześniej przygotowujemy roztwór z octu oraz pół łyżeczki sody oczyszczonej. Oczyszczenie odpływu liniowego ułatwi nam wyciągnięcie sitka za pomocą dedykowanego haczyka – takie rozwiązania w swojej ofercie posiada marka Laveo. Sitko wystarczy oczyścić pod bieżącą wodą ze wszelkich zabrudzeń, utrudniających wodzie swobodny przepływ. Profilaktycznie można również raz na jakiś czas przepłukać rury.

Czyszczenie zakamarków

Fugi oraz kratki wentylacyjne to miejsca, na uporządkowanie których poświęcamy zdecydowanie mniej czasu niż pozostałym elementom domowej zabudowy. Nie powinniśmy jednak o nich zapominać, aby cieszyć się w pełni czystym domem.
Warto, aby oczyszczać fugi regularnie. Nieustająca wilgoć i brud sprzyjają namnażaniu pleśni i rozwojowi bakterii oraz nieprzyjemnemu zapachowi. Ważne, aby nie uszkodzić struktury fugi lub – co gorsza – powierzchni kafli, dlatego warto czyścić je za pomocą gąbki, bawełnianej ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębów. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do czyszczenia fug lub z bezpiecznych, domowych sposobów – np. papki z sody oczyszczonej oraz pasty do zębów. Powstrzymajmy się od używania żrących i niebezpiecznych substancji, które mogą wyrządzić nam krzywdę lub zniszczyć czyszczoną powierzchnię.
Kratka wentylacyjna poprzez swoje umiejscowienie często umyka naszej uwadze, jednak wiosenne porządki to dobry moment na to, aby sobie o niej przypomnieć. W jaki sposób skutecznie ją wyczyścić? Do miski wlej gorącą wodę z odrobiną płynu do naczyń, a następnie włóż do niej kratkę wentylacyjną na kilkanaście minut. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru mieszanki tłuszczu i kurzu, który zbiera się zwłaszcza na kuchennych kratkach. Po ostygnięciu wody, wyciągnij kratkę i wyczyść ją pod bieżącą wodą za pomocą gąbki. Udrożniona, oczyszczona kratka wentylacyjna usprawni przepływ powietrza i jego cyrkulację – ma zatem wpływ nie tylko na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Warto zatem przypominać sobie o jej oczyszczeniu częściej niż tylko raz do roku.

Czyszczenie oraz konserwacja armatury

Regularne dbanie o armaturę pozwoli nam cieszyć się jej świetnym wyglądem przez cały czas. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonana została czyszczona przez nas powierzchnia. Producenci sanitariatów i armatury często mają w swojej ofercie również szereg preparatów do czyszczenia oraz konserwacji.. To ważne, aby odpowiednio dobrać środki i w ten sposób zapobiec ewentualnym zniszczeniom. W przypadku granitowego zlewozmywaka bardzo ważna jest regularna pielęgnacja oraz konserwacja. Czyszczenie zwłaszcza granitu warto wykonać za pomocą specjalistycznych środków. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni oraz jej wyschnięciu, warto raz na jakiś czas zakonserwować materiał przy użyciu oleju jadalnego, wcierając go na całej powierzchni. Ważne jest także, aby w taki sam sposób zabezpieczyć granitowy zlewozmywak tuż przed pierwszym użyciem. Tak zaimpregnowany materiał posłuży nam dłużej, zachowując wspaniały wygląd oraz jakość.

W odpowiedni sposób powinny być czyszczone również powierzchnie czarne, kolorowe – aby nie ryzykować odbarwieniami czy utratą intensywności koloru – oraz chromowane – unikamy w ten sposób zmatowienia, które mogłoby powstać pod wpływem niektórych substancji czyszczących. Warto stosować dedykowane środki, będące bezpiecznym rozwiązaniem dla naszej armatury oraz używać delikatnych materiałów, np. bawełnianych ściereczek zamiast ostrych, drucianych szczotek.

Pozbądź się zbędnych przedmiotów

Wiosną pozwól sobie na świeży start. Im mniej przedmiotów znajduje się w Twoim otoczeniu, tym mniej czasu poświęcisz na ich sprzątanie, ale też przesuwanie, aby dostać się do kolejnych. Zyskasz przestrzeń, która sprzyja kreatywnemu myśleniu oraz przepływowi energii. Od czego zacząć? Staraj się nie rozpoczynać porządków we wszystkich pomieszczeniach na raz. Bałagan szybko może Cię przytłoczyć, niwecząc chęci „odgruzowania” przestrzeni. Przeprowadź porządną selekcję swoich rzeczy. Jeżeli coś nie służyło Ci w przeciągu ostatniego roku – a mogłoby, ze względu na zastosowanie – pozbądź się tego przedmiotu. Jeżeli nie jest zniszczony, możesz np. oddać go potrzebującym. Zyskasz przestrzeń, a także uszczęśliwisz kogoś, kto być może bardzo potrzebował tej rzeczy.
Wiosenne porządki połączone z dokładnym wietrzeniem pomieszczeń to sposób na to, aby wpuścić do mieszkania dużo świeżego powietrza. Warto zmobilizować się i wykonać gruntowne porządki jak najszybciej – np. w ciągu weekendu – aby uniknąć rozdrażnienia i frustracji. Im szybciej zakończymy porządki, tym szybciej i dłużej będziemy mogli delektować się ich rezultatem!