Wiosenny ogródek na parapecie - od czego zacząć?

Wiosenny ogródek na parapecie to źródło zdrowia. Domowa zielenina jest bezpieczna, bo nie zawiera szkodliwych pestycydów. Samodzielna uprawa jest łatwa, a uzyskane z niej przysmaki zawsze świeże. Najprostszy sposób na wiosenny ogródek na parapecie? Posiej rzeżuchę, owies, czy pietruszkę w ozdobnych doniczkach. Ich zieleń i aromat od razu pobudzą nas do działania.

Rzeżucha

Jak wyhodować?
Nasiona rzeżuchy przez 2 godziny namaczaj w zimnej wodzie. Następnie wyłóż je na talerzyk z wilgotną watą lub ligniną. Postaw w ciepłym i słonecznym miejscu. Podlewaj codziennie. Po około 10 dniach, gdy roślinki mają 5 – 7 cm, możesz zacząć zbiory.
Co w sobie ma? Rzeżucha zawiera witaminę C, żelazo, magnez, jod oraz sole mineralne.

Owies

Jest sam w sobie ozdobą, jego soczysta zieleń cieszy każde oko.
Jak wyhodować?
Na tackę lub talerzyk nakładamy dużą ilość gazy i obficie skrapiamy wodą. Na tak przygotowany talerzyk nasypujemy owies. Należy pilnować aby gaza była cały czas mocno wilgotna, ale nasiona nie mogą pływać w wodzie, bo zaczną gnić.
Po 6-8 dniach zielona łączka powinna być gotowa i utrzymać się przez następne 2 tygodnie.
Owies można też wysiać do płytkiej doniczki z ziemią. Wówczas potrzebujemy 2 dni więcej na zazielenienie się łączki. W tej opcji nie można zapomnieć o podlewaniu, utrzymując ziemię stale wilgotną.
Pojemnik z wysianym ziarnem owsa należy postawić w ciepłym, jasnym miejscu, np. na parapecie pod którym jest grzejący kaloryfer.

Natka pietruszki

Jak wyhodować?
Wybierz pietruszkę, która wypuszcza pędy. Odetnij jej górną część i umieść w doniczce tak, żeby z ziemi wystawał tylko kawałek korzenia. Postaw w słonecznym miejscu i regularnie podlewaj. Już po kilku dniach będziesz mogła podskubywać świeżą natkę.
Co w sobie ma? Mnóstwo witamin – A, E, B1, B2, C, PP oraz beta-karoten, żelazo, magnez, wapń i fosfor.

Kiełki

Jak wyhodować?
Specjalne nasiona przeznaczone do kiełkowania (możesz je kupić np. w sklepie ze zdrową żywością) wsyp do słoika, do 1/5 jego wysokości. Jeśli masz więcej niż jeden rodzaj nasion, pamiętaj, żeby każdy umieścić w osobnym naczyniu. Słoik z nasionkami zakryj gazą i przymocuj ją gumką – ułatwi to odcedzanie i przepłukiwanie kiełków. Do naczynia wlej letnią wodę. Po 6 – 8 godzinach odcedź i postaw na parapecie. Przez 4 – 5 dni przepłukuj rośliny 2 – 3 razy na dobę. Przed podaniem kiełki przelej zimną wodą i na minutę zanurz we wrzątku.
Co w sobie mają? Białka, cukry, tłuszcze, błonnik – różne w zależności od rodzaju kiełków. Nawet mała porcja kiełków zawiera dużo witamin i składników mineralnych.

Kwiaty

Na cebulki kwiatowe jest już za późno, powinny być posadzone jesienią, ale niemal w każdym większym markecie można kupić doniczki z rozwijającymi się już żonkilami, tulipanami, krokusami, szafirkami i innymi wiosennymi kwiatami. W domu można je przesadzić do ozdobnych doniczek. Kompozycja z kilku kwiatów w różnych kolorach ozdobi każde okno:)
Taka zabawa w ogrodnika spodoba się każdemu dziecku.