Spis treści:

  1. Odżywka humektantowa
  2. Odżywka emolientowa
  3. Odżywka proteinowa

Odżywka humektantowa

Odżywki humektantowe to inaczej te, które są doskonałymi nawilżaczami do włosów. Zawierają składniki, które doskonale wygładzają suche i szorstkie włosy, a zwłaszcza końcówki. Naturalnymi składnikami są z reguły aloes czy też miód. Można na ich bazie przygotować także własną maseczkę, która poprawi kondycję włosów po każdym umyciu.

Gotowe odżywki na bazie naturalnych składników są wygodne w użyciu, natomiast gdy nie masz ich pod ręką, warto wypróbować wywar z siemienia lnianego, który ma kleistą konsystencję. To doskonała odżywka zwłaszcza dla kręconych włosów! Warto ją wykonać zwłaszcza na zimno, odstawiając zalane nasiona wodą na całą noc.

Odżywka emolientowa

Odżywka emolientowa to ta, która wygładza i nadaje włosom naturalnego połysku. Jeżeli włosy są szorstkie, a wręcz przypominające siano, to dobry kosmetyk dla ciebie. Głównymi naturalnymi emolientami są oleje, które poprawią stan kosmyków. Olej kokosowy, oliwa z oliwek czy też olej lniany wmasowany na suche włosy przed myciem i okryte ręcznikiem na godzinę sprawią, że włosy zostaną odżywione i wzmocnione.

Należy pamiętać, aby dostosować rodzaj oleju do ich porowatości - wysokoporowatych, średnioporowatych oraz niskoporowatych. W przypadku ich stosowania warto zaznaczyć, że dopełniają one pielęgnację odżywkami nawilżającymi, które domykają łuskę włosa i nie narażają na dalsze mechaniczne zniszczenia.

Odżywka proteinowa

Odżywki proteinowe są polecane zwłaszcza dla włosów wysokoporowatych oraz tych kręconych. Są one doskonałym kosmetykiem odbudowującym uszkodzenia oraz sprawiają, że włosy wyglądają na zdrowsze. Zwiększają dodatkowo objętość i nie pozwalają na filcowanie. Naturalnie występującymi proteinami są te pochodzące z roślin - kukurydzy czy owsa.

Ważne jest, aby znaleźć równowagę i nie doprowadzić do nadmiernego ich używania, by nie uzyskać efektu oklapnięcia. Gdy włosy elektryzują się i nadmiernie puszą - zrezygnuj z proteinowych odżywek. nawilż je i zabezpiecz emolientami.