1. Biel

Wszechobecna w skandynawskich wnętrzach. Czasem gra pierwsze skrzypce, ale częściej jest bazą do dalszej aranżacji. W każdym z tych przypadków trudno jednak wyobrazić sobie bez niej nordyckie poczucie estetyki. Biel tworzy doskonałe połączenie z drewnem - i daje niezliczone możliwości stylizacji wnętrza. Jest doskonałym tłem dla minimalistycznych aranżacji utrzymanych w skali szarości, jak i dla bardziej eklektycznych połączeń, w których przeplatają się ze sobą różne wzory i kolory. 

2. Naturalne materiały

Wnętrza w stylu skandynawskim są pełne naturalnych materiałów. Jeśli drewno - to najlepiej surowe, z sękami i widocznym usłojeniem. Ewentualnie długie bielone deski, które najczęściej są układane na podłodze lub ścianach. Obok wszechobecnego drewna, bardzo często pojawiają się też inne naturalne materiały: plecione z juty kosze i dywany, wiklina, marmurowe blaty oraz inne kamienie. 

3. Pastele

To nie przypadek, że pastele tak często można spotkać w skandynawskich wnętrzach. Kwarcowy róż, błękit serenity, miętowy - a także pastelowe fiolety i brzoskwinie - to paleta, która doskonale wpisuje się w proste, jasne kompozycje nordyckich mieszkań. Do tego pięknie komponuje się z drewnem i wszystkimi odcieniami szarości - więc bardzo łatwo ją zaaranżować.

4. Tkaniny

Przyzwyczajeni do surowego klimatu mieszkańcy Skandynawii mają słabość do domowych tkanin. Wzorzyste dywany, pasiaste chodniki i puszyste pledy ocieplają wnętrza i nadają im przytulny, domowy charakter. Jeśli już czegoś nie może zabraknąć w nordyckich domach - to właśnie tych pięknych, ręcznie tkanych lub plecionych dodatków. 

5. Biel i czerń

Duet doskonały, często obecny w skandynawskich aranżacjach. Czarne akcenty ożywiają białą przestrzeń i nadają jej charakteru. Modnym akcentem są czarno-białe wzory, które można ze sobą dowolnie zestawiać. 

6. Światło

Światło odgrywa szczególną rolę w kulturze krajów skandynawskich. Nordyckie wnętrza są niezwykle jasne. Duże okna, brak zasłon, jasne kolory odbijające światło, liczne przeszklenia - wszystkie te zabiegi mają zapewnić maksymalne doświetlenie. Ale dotyczy to nie tylko światła dziennego. Liczne źródła światła w postaci najrozmaitszych lamp i lampek, a także świeczki i lampiony wypełniają światłem długie wieczory.

7. Minimalizm

W wydaniu skandynawskim jest nieco ocieplony. Nadal jednak możemy poczuć, że w nordyckich aranżacjach mniej oznacza więcej. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj miejsca na bibeloty. Jednak nawet one, ustawione obok siebie, tworzą prostą i spójną kompozycję, w której nie ma żadnego zbędnego elementu.

8. Funkcjonalność

To znak firmowy Skandynawów. Najczęściej kojarzony ze sprytnymi rozwiązaniami IKEI - ale to nie tylko zasługa tego popularnego koncernu meblarskiego. Nacisk na funkcjonalność stawiali już w latach 50 ubiegłego wieku pionierzy skandynawskiego designu, tacy jak choćby Alvar Aalto. 

9. Wzory

Wszędzie ich pełno. Kolorowe kwiaty na tkaninach Marimekko, geometryczne wzory wyplatane na dywanach i chodnikach, czy poduszki z graficznymi nadrukami to jedna z najbardziej charakterystycznych cech skandynawskiego stylu.

10. Szarości

Modne szarości w skandynawskich wnętrzach są odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. Od gołębich odcieni i złamanej bieli - po ciemniejsze tony, wpadające w czerń. Najciekawsze połączenia bazują na kilku różnych odcieniach szarości, tworząc  we wnętrzu swoisty efekt ombre.