Woda perfumowana a perfumy

Słowa ,,perfumy" używamy zazwyczaj w formie skrótu myślowego, mówiąc o każdym produkcie zapachowym. Prawdziwe perfumy w poprawnym rozumieniu tego słowa są jednak dość ekskluzywnym i drogim produktem – zawierają aż 20-40% substancji zapachowych, przez co ich cena przekracza nieraz kilka tysięcy złotych. Na szczęście, każdy z nas może spróbować prawdziwych perfum, oznaczonych na etykiecie słowem perfume, wybierając produkt-miniaturkę o pojemności kilkunastu ml.

Woda perfumowana jest kolejnym produktem w hierarchii najsilniejszych zapachów – stężenie substancji zapachowych we flakonie wynosi 10-20%, czyli mniej niż w przypadku perfum, ale jednocześnie na tyle dużo, by zapach był wyrazisty i wyczuwalny przez mijające nas osoby. To właśnie wodę perfumowaną spotykamy najczęściej w perfumeriach i drogeriach, patrząc na najdroższe warianty produktów – bo prawdziwe perfumy są produktem ekskluzywnym, niezwykle rzadko dostępnym na półkach. Co ciekawe – wodę toaletową opisujemy jako eau de parfum, co może być dość mylące ze względu na duże podobieństwo do perfume.

Woda perfumowana a toaletowa

Różnica między wodą toaletową a perfumowaną, tak jak w przypadku reszty produktów, opiera się na odmiennym stężeniu substancji zapachowych – woda toaletowa zawiera jedynie 5-10% zapachu, w przeciwieństwie do wody perfumowanej o stężeniu wynoszącym 10 do 20%.

Woda toaletowa (eau de toilette) jest najchętniej kupowanym produktem – cena nie jest wygórowana, a zapach ma umiarkowanie silną intensywność, dzięki czemu możemy używać produktu ,,na co dzień" bez obaw, że stanie się zbyt wyczuwalny w pracy czy komunikacji miejskiej. Odpowiedź na pytanie ,,,co lepsze: woda toaletowa czy perfumowana?" zależy więc od preferencji: woda toaletowa sprawdzi się najlepiej do codziennego użytku, a woda perfumowana na większe okazje.

Czym jest woda kolońska?

Wiemy już, czym się różni woda toaletowa od perfumowanej, jednak co z wodą kolońską? Nazwa kojarzy się niektórym z nas dość męsko, przywodząc na myśl produkt używany po goleniu zarostu. Nie trudno nie zgodzić się z tym skojarzeniem: mężczyźni często używają wód kolońskich w codziennej pielęgnacji, ze względu na nich niską cenę i łatwą dostępność. Produkt jest jednak przeznaczony także dla kobiet – nazwa kojarzy się wprawdzie męsko, w rzeczywistości jednak nie odnosi się do żadnej grupy docelowej. Wodę kolońską od toaletowej różni za to zawartość substancji zapachowych, wynosząca zaledwie 3-5%. Produkt jest znakowany napisem eau de cologne, kosztuje zwykle nie więcej, niż kilkadziesiąt złotych i jest dostępny w większości drogerii.

Czym jest woda odświeżająca?

Woda odświeżająca zawiera 1-3% substancji zapachowych, co czyni ją najsłabszym ze wszystkich produktów. Jest na tyle tania i łatwo dostępna, że jej zastosowanie ogranicza się zazwyczaj do odświeżania ciała przyjemnym zapachem w gorące lub pełne aktywności fizycznej dni. Produkt jest niezwykle tani i łatwo dostępny – można kupić go nie tylko w drogeriach, ale także w niektórych supermarketach czy sklepach osiedlowych, szukając etykiety z napisem eau fraîche. Największego wyboru zapachów wód odświeżających możemy spodziewać się latem – produkt jest chętnie wybierany przez plażowiczów, sportowców, a nawet imprezowiczów, lubiących wrzucić do torebki czy plecaka produkt, którym mogą spryskać się na szybko w klubowej łazience.

Pozostaje odpowiedzieć na jedno pytanie – co jest trwalsze? Okazuje się, że trwałość i stężenie zapachu idą w parze – produkt ledwo wyczuwalny ściera się ze skóry dość łatwo podczas wykonywania codziennych czynności, podczas gdy mocno wyczuwalne olejki zapachowe są wyczuwalne nawet po kilkunastu godzinach. Woda toaletowa a perfumy różnią się więc nie tylko siłą zapachu, ale również trwałością!

Zobacz również: