Woskowijka, nazywana też owijką to doskonała alternatywa dla folii spożywczej, folii aluminiowej i torebek śniadaniowych. Co ciekawe taką domową owijkę wielorazowego użytku możemy zrobić samodzielnie w domu – sprawdźcie same!

Woskowijka – jak to działa?

Woskowijka to inaczej kawałek materiału, który został pokryty roztopionym woskiem pszczelim lub woskiem sojowym. Pod wpływem ciepła materiał ten staje się plastyczny i możemy owinąć nią miskę, talerz lub inny dowolny przedmiot. W woskowijkę możemy zapakować praktycznie wszystko, co wkładamy do lodówki, a także pieczywo, szklanki i talerze.

Dlaczego warto ją mieć?

Owijka jest przede wszystkim rozwiązaniem praktycznym. Możemy mieć ją zawsze pod ręką, zrobimy ją z materiału, który mamy już w domu. Doskonale nada się do tego stara koszulka lub bawełniana ścierka kuchenna. Dodatkowo jest to rozwiązanie ekologiczne i opłacalne. Z jednej woskowijki korzystać będziemy przez dłuższy czas, dzięki czemu ograniczymy zużywanie plastikowych opakowań. Jest to także rozwiązanie zdrowe, ponieważ nasze jedzenie będzie miało kontakt z naturalnymi materiałami, a nie z tworzywem sztucznym. Możemy śmiało stwierdzić, że używanie woskowijki ma same plusy, dlatego jak najszybciej powinna znaleźć się w każdej kuchni.

Owijki do jedzenia – jak je czyścić?

Przez to, że owijki z wosku są wielokrotnego użytku, musimy je jakoś czyścić. Najlepszą metodą jest mycie ich pod letnią lub ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Po umyciu należy rozłożyć lub powiesić ją do wyschnięcia.

Woskowijek nie można prać, polewać gorącą wodą ani myć w zmywarce, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić wosk.

Woskowijki – przepis

Woskowijkę możemy kupić lub zrobić ją samodzielnie w domu. Oto przepis na domową woskowijkę.

Składniki:

  • kawałek bawełnianej tkaniny
  • 100g wosku pszczelego
  • Opcjonalnie: 15ml oleju jojoba

Dodatkowo: gąbka kuchenna lub pędzel, nożyczki i słoiczek lub naczynie w którym roztopimy wosk

Sposób przygotowania:

  1. Z tkaniny wycinamy prostokąt w wybranym przez nas rozmiarze.
  2. Następnie do kąpieli wodnej wstawiamy słoik z woskiem pszczelim. Podgrzewamy do momentu aż wosk całkowicie się rozpuści.
  3. Wosk pszczeli musi być bardzo gorący, dlatego warto wyłączyć go tuż przed wrzeniem. Wysoka temperatura pozwoli nam na rozsmarowanie go po tkaninie.
  4. W wosku ostrożnie maczamy gąbkę do mycia naczyń lub pędzel i szybkimi ruchami wcieramy go w materiał.
  5. Czynność powtarzamy po dwóch stronach materiału.
  6. Materiał zostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Zobacz inne sposoby przygotowania domowych woskowijek: