Uporządkowanie otaczającej cię przestrzeni i reorganizacja domu w duchu koreańskiej prostoty i minimalizmu pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie i obniży poziom stresu. Po ciężkim dniu będziesz wracała do czystego, uporządkowanego domu, w którym łatwo się odprężysz i zregenerujesz siły.

Nie ma żadnych konkretnych zasad, jeśli chodzi o stworzenie idealnej przestrzeni do życia czy spania – jedyna rada jest taka, że miejsce, w którym żyjesz, powinno stanowić odzwierciedlenie tego, kim jesteś i co kochasz. Dom powinien być twoim sanktuarium – wyrażać pasje i dawać wgląd w świat twoich zainteresowań i upodobań.

To żadna tajemnica, że utrzymywanie porządku w sypialni i unikanie zagracenia pomaga stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę, a minimalistyczny wystrój wnętrz znacznie ułatwia odnalezienie wewnętrznej równowagi.

Poniższe wskazówki pochodzą z książki Abi Smith „Korean Lifestyle Book. Jak wprowadzić elementy K-culture do swojego domu i stylu życia”, wyd. Burda Książki

Niech w twojej sypialni zapanuje spokój

►Sypialnia powinna być miejscem odpoczynku i spokoju, więc najlepiej sprawdza się minimalistyczne podejście do wystroju. Nie oznacza to oczywiście, że pomieszczenie ma być puste czy nudne. Chodzi o to, żeby nie zagracać przestrzeni i pozwolić, aby wypełniała ją twoja energia.

►Najważniejsze, aby na twoim łóżku panował porządek (pamiętaj o ścieleniu!) i dobrze się na nim spało. Koreańczycy lubią praktyczne, ale stylowe łóżka i zawsze pilnują, żeby ich pościel składała się w stu procentach z bawełny. Dominują proste, choć eleganckie wzory i stonowane kolory, a niewielki, funkcjonalny stolik nocny uważany jest za niezbędny mebel w każdej sypialni.

►Nie myśl, że musisz się ograniczać do absolutnego minimum – dodatki takie jak narzuty, dywaniki, poduszki czy koce są bardzo ważne w kreowaniu miłej atmosfery i stylowego wystroju.

Zobacz również:

►Pamiętaj, że rzeczy, które trzymasz w swoim pokoju, powinny świadczyć o wartościach, które są dla ciebie ważne. Zagracanie przestrzeni nieprzemyślanymi zakupami nie jest dobrym pomysłem.

►Nie lekceważ potęgi pozbywania się rzeczy, które już ci nie służą. Podobnie jak wyrzucasz stare lub nieużywane kosmetyki czy produkty do makijażu, tak powinnaś regularnie oczyszczać swój pokój lub sypialnię z rzeczy, które nie spełniają żadnej pozytywnej funkcji. Jeśli nie włożyłaś tego T-shirta od trzech lat, pozbądź się go!

►Nie pozwól, żeby twoje rzeczy cię przytłaczały. Jeśli nie przekonuje cię wizja pozbywania się czegokolwiek, ale bardzo byś chciała lepiej uporządkować otaczającą cię przestrzeń, pomyśl o sprytnych sposobach na przechowywanie swoich rzeczy. W ten sposób nie będziesz musiała się z niczym rozstawać, a jednocześnie unikniesz bałaganu i zagracenia.

SZUKASZ PROSTOTY I MINIMALIZMU?

1. Zacznij od konkretnego obszaru w twoim pokoju. Może w pierwszej kolejności powinnaś skupić się na swojej szafie albo na biurku? Jeśli trzeba je tylko uporządkować, to uporasz się z tym raz-dwa, ale jeśli potrzebna jest gruntowna reorganizacja, to warto przeznaczyć na nią trochę więcej czasu.

2. Poproś kogoś znajomego, żeby wszedł do twojego pokoju i powiedział, na co najpierw zwrócił uwagę. Jeśli powie, że na zagracony regał czy przeładowaną do granic możliwości szafkę, to będziesz wiedziała, od czego zacząć.

3. Decydując, czy coś zachować, czy wyrzucić, zadaj sobie pytanie, czy korzystałaś z danej rzeczy w ciągu ostatniego roku. Jeśli nie, to już wiesz, co robić.

4. Od tej chwili postaraj się stać na straży swojego domu i bezlitośnie analizować każdy zakup. Zanim uznasz, że chcesz daną rzecz kupić, pomyśl, gdzie chciałabyś ją postawić i jaką będzie spełniała funkcję.

5. Wyobraź sobie przestrzeń, w której chcesz mieszkać, i poszukaj inspiracji na Instagramie i Pintereście. Warto zobaczyć, jak inni aranżują swoje domy i pokoje i w jaki sposób wykorzystują światło. Przydatne hashtagi to: #koreaninterior i #koreaninteriortips.

Zobaczcie w galerii inspiracje z Instagrama ->>