Wrzosy - odmiany i kwitnienie

Obecnie znanych jest około 300 odmian wrzosów, a w Polsce można ich kupić ponad setkę. Wśród wrzosów spotkamy krzewinki niskie, ścielące się po ziemi (dorastające zaledwie do 10 cm) i znacznie wyższe (35-40 cm), o wzniesionych pędach. W naturalnych warunkach stare wrzosy mogą osiągać wysokość 60-70 cm, a nawet 100 cm. Liście mogą być szare, żółte, pomarańczowe, a u niektórych odmian (zwłaszcza zimą) niemal czerwone. Jedne odmiany zakwitają już na początku sierpnia, inne później - we wrześniu i październiku. Kwiaty bywają pojedyncze, pełne lub pączkowe, czyli takie, których pąki w ogóle się nie rozwijają, przez co owady nie mają dostępu do ich wnętrza. Te odmiany nie są zapylane i kwitną przez dwa, a nawet trzy miesiące. Kolory wrzosów to cała gama barw i odcieni: od bieli przez fiolet i róż do ciemnej czerwieni. Na stanowiskach naturalnych wrzosy żyją do 20-25 lat, ale w ogrodzie żywotność wielu odmian jest krótsza. Bez właściwej pielęgnacji ogranicza się do pięciu, sześciu lat.

Wybierając kwiaty pamiętajmy, by odróżnić wrzosy od wrzośców. Wrzosy mają kwiaty w kształcie kielichów i liście ustawione na ukos, niczym rybie łuski. Wrzośce natomiast charakteryzują się kwiatami o dzbanuszkowatym kształcie i liśćmi sterczącymi prostopadle do łodygi. Kwitną też w różnych okresach – wrzosy między lipcem a październikiem, zaś wrzośce między lutym a kwietniem.

Wrzosy w ogrodzie - podstawy pielęgnacji

Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne. Warto wiedzieć, że wrzosy należą do tej samej grupy co azalie – jako podłoże możemy więc śmiało stosować podłoże do rododendronów. Powierzchnię ziemi wyściełamy korą sosnową, dzięki czemu korzenie wrzosów nie będą przemarzały w czasie pierwszych przymrozków, a woda nie będzie zbyt intensywnie parować z gleby.

Wrzosy lubią miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, ocienione i stale lekko wilgotne. Idealnym sąsiedztwem są dla nich większe drzewa i krzewy iglaste. Kluczem do sukcesu w hodowli wrzosów jest ich odpowiednie podlewanie i ochrona zima przed mrozem. Wrzosy lubią glebę wilgotną, ale nie można dopuścić do tego, by stały w wodzie. Zimą wrzosy podlewamy rzadko i tylko wtedy, gdy temperatura wynosi powyżej 0 stopni.

Młode wrzosy, szczególnie rosnące na stanowiskach otwartych i wietrznych, przed nadejściem zimy warto okryć gałązkami iglaków lub siatką jutową. Należy to wykonać nie wcześniej jak w listopadzie. Wrzosy przycinamy w kwietniu. Pędy ścinamy tuż pod zasuszonym kwiatostanem, w ten sposób usuwamy nieatrakcyjne o tej porze roku części rośliny. Po tym zabiegu szybko wybijają nowe gałązki i wrzosy się zagęszczają.

Wrzosy w domu i na balkonie

Wrzosy w doniczce też nie są trudne w hodowli. Sadzonki możemy kupić już w sierpniu. Po zakupie wrzosów musimy przesadzić je do większych doniczek lub skrzynek. Nie muszą być one wysokie, gdyż wrzosy mają dość płytki system korzeniowy. Wybrać musimy jednak odpowiednie dla nich kwaśne podłoże.

przesadzanie-wrzosów

Przesadzanie wrzosów do większej donicy. Fot. Shutterstock

Okrywanie na zimę dotyczy też wrzosów uprawianych na balkonie: wtedy, jeśli nie mamy możliwości wysadzenia ich do ziemi, najlepiej donicę włożyć do jakiegoś kartonowego pudła, na spód podłożyć styropian, owinąć całość lekko jakimś przewiewnym materiałem etc. Doniczki są małe, więc bryła korzeniowa potrzebuje izolacji – zwłaszcza od spodu (zimne płytki) jest narażona na działanie mrozu.

Wrzosy na balkonie przycinamy tak samo jak te uprawiane w ogrodzie, czyli w kwietniu. Należy je przycinać zaraz pod przekwitniętym pędem – jeśli dobrze przyjrzycie się roślinom zauważycie, że nad kwiatem wyrasta taka mała „wiechcia”. To właśnie z niej, w przyszłym roku wyrośnie nowa gałązeczka.

--

Zobacz też: Proste pomysły na dekoracje z wrzosów >>>