W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami.

Korzyści płynących z jazdy na rowerze jest wiele m.in. zwiększenie metabolizmu, kształtowanie mięśni nóg, wzmocnienie kręgosłupa, lepsza praca serca oraz poprawa samopoczucia. Wybierając rower jako środek transportu, można łatwiej podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca,.

Nie musi być daleko, aby było pięknie

Na rowerową podróż nie trzeba wybierać się daleko. W każdym regionie Polski można znaleźć ciekawe szlaki turystyczne przeznaczone dla rowerzystów. Z wielu możliwości warto wybrać najlepsze dla siebie i swojej rodziny – pod względem długości trasy, poziomu trudności, atrakcji czy czasu potrzebnego do pokonania odległości. W dowolnym miejscu można zatrzymać się na chwilę, odpocząć, poleżeć na trawie, podziwiać piękno przyrody.

Oto 8 szlaków rowerowych po Polsce, które warto poznać! ->>

Jak przewozić rowery

Moda na rowery spowodowała konieczność ich transportu - najczęściej na dachach samochodów, ale nie tylko...

Rowerowe bagażniki samochodowe dzieli się na dachowe, montowane na klapie kufra, na haku holowniczym, a także na kole zapasowym. Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym typem bagażnika są uchwyty na dach. Jednak aby je zamontować, musimy mieć tzw. belki bazowe, które mocuje się w poprzek dachu.

Bardzo dobre są też bagażniki z systemem windującym rower na dach. Konstrukcja uchwytu ma ruchome ramię, które można opuścić na wysokość bioder albo nawet na ziemię. Potem wstawić do niego rower i wywindować na dach auta. Minusami wszystkich bagażników dachowym jest opór powietrza, jakie stawiają zamontowane jednoślady oraz limit dopuszczalnego obciążenia dachu.

Wygodniejszym rozwiązaniem są bagażniku montowane na klapę bagażnika. Występują zarówno w wersjach dla sedanów, jak i hatchbacków oraz kombi.

Są też specjalne konstrukcje dla aut 4x4, które montuje się na kole zapasowym z tyłu.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są bagażniki na hak holowniczy. Zaletą tych konstrukcji jest łatwość montażu zarówno samego bagażnika, jak i rowerów.

Specjaliści radzą, aby podczas kupna bagażnika i uchwytu rowerowego wybierać te wykonane z aluminium. Co prawda są droższe od stalowych, ale znacznie od nich lżejsze i wytrzymalsze.

Kilka podstawowych zasad przewożenia rowerów na samochodzie:

Na samochodzie teoretycznie można umieścić cztery rowery. Jednak nie każde auto wytrzyma tak duży ciężar. Producenci pojazdów często określają dopuszczalne obciążenie bagażnika dachowego na 75 kg, a nawet na 50 kg. Rowery ważą zwykle 15-20 kg, ale bywają i cięższe. Należy więc sprawdzić, ile można ich umieścić na aucie i w zależności od tego kupić odpowiednią liczbę uchwytów lub lżejsze rowery.

W wysokich autach, a także samochodach mających miękkie dachy, stosuje się więc często bagażniki umieszczone z tyłu pojazdu. Mocowanie na nich rowerów jest łatwe, bo nie trzeba ich wysoko podnosić, ale wymaga dokładnego przypięcia wszystkich ruchomych części. Obluzowane mogą zniszczyć lakier, a nawet blachę karoserii. Bagażnik umocowany na tylnej pokrywie auta może przewozić trzy lekkie rowery. Inne urządzenie do ich transportu, zamontowane na haku holowniczym - od dwóch do trzech.

Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa podczas jazdy z rowerami jest ograniczenie prędkości do 90 km/h i ostrożne hamowanie. Szczególnie trzeba uważać na drogach trudnych, wyboistych i krętych.

Sprawdź też: