Skąd się biorą wągry?

Wyciskanie wągrów, czyli zaskórników, które powstają na naszej twarzy jest dość powszechne, choć zarówno kosmetolodzy, jak i dermatolodzy przestrzegają przed samodzielnym ich usuwaniem tą najprostszą z metod. Dlaczego? Z powodu budowy porów skóry i treści zaskórników. Na brodzie, nosie i czole znajduje się największe zgrupowanie gruczołów produkujących łój, a ilość wytwarzanego sebum reguluje gospodarka hormonalna organizmu. W sytuacji nadmiernego wydzielania łoju, w przypadku kiedy ujścia porów zatkane są martwymi komórkami naskórka lub ich budowa jest nieprawidłowa – sebum zostaje uwięzione w porach tworząc zaskórniki.

Niektóre wągry mają postać grudek o barwie skóry (są to zaskórniki zamknięte), inne – gruzowatych wypukłości z wyraźnie widocznymi, czarnymi punkcikami (zaskórniki otwarte). W przypadku wągrów zamkniętych, cały łój ma białawą barwę, dlatego zaskórniki zamknięte nie są mocno widoczne na tle kremowego naskórka. Przy zaskórnikach otwartych, łój w kontakcie z powietrzem ciemnieje z uwagi na jego skład chemiczny i w ten sposób powstają drażniące wzrok, czarne punkciki na cerze.

Wyciskanie wągrów – skutki

Wyciskanie wągrów na twarzy to czynność przed którą bardzo trudno się powstrzymać. Ciemne punkciki bywają wyjątkowo denerwujące, a ponieważ dość łatwo jest się ich pozbyć – wyciskamy je po prostu palcami nie mając często nawet świadomości, że możemy mocno zaszkodzić skórze naszymi poczynaniami.

Wyciskanie wągrów na nosie, czole czy brodzie zwykle nie przynosi pożądanych efektów. Wyciskając zaskórniki możemy łatwo uszkodzić delikatną skórę naszej twarzy, a wtedy w miejscu wągra powstaje ranka, która w niehigienicznych warunkach może ulec zanieczyszczeniu. Samodzielna próba oczyszczenia zatkanych porów, kończy się często również pozostawieniem resztek wągra. W takim przypadku zaskórniki stają się doskonałą pożywką dla bakterii. W konsekwencji w miejscu niewielkiego wągra powstaje ropna zmiana, po której często pozostaje przebarwienie na skórze oraz nieestetyczna blizna.

Jak wyciskać wągry?

Wyciskanie wągrów w warunkach domowych jest odradzane przez kosmetologów i dermatologów. Istnieją inne sposoby na samodzielne radzenie sobie z zaskórnikami. Należy do nich stosowanie odpowiednich kosmetyków (np. żeli oczyszczających i delikatnych peelingów) oraz plastrów przyklejanych na skórę, które odrywane – usuwają niechciane wągry. Można wypróbować też urządzenie do wyciskania wągrów, a raczej „wysysania” ich ze skóry. Działa ono na zasadzie odkurzacza – dzięki wytwarzanej sile ssącej zbiera łój z porów skóry. Zarówno jednak plastry, jak i vacuum usuwają co do zasady zaskórniki otwarte, zamknięte pozostawiając na twarzy, dlatego jeśli dotyczy nas problem nadmiernej ilości mocno widocznych zaskórników, warto udać się do doświadczonego kosmetologa, który doradzi nam jak pielęgnować naszą skórę oraz który z oferowanych zbiegów oczyszczania będzie dla nas odpowiedni.

Ogólna dostępność i stosunkowo niedrogi kosz peelingu kawitacyjnego powoduje, że często jest to pierwszy wybór kosmetologa, a także i klienta. Jeśli jednak widzimy lepsze efekty tradycyjnego zabiegu, udajmy się do gabinetu, gdzie zostanie on przeprowadzony w higienicznych warunkach przez profesjonalistę przy użyciu odpowiednich narzędzi. Przyrząd do wyciskania wągrów, choć ma niezwykle prostą budowę, jest daleko lepszy niż nasze własne palce. Aseptyczny ze względu na materiał wykonania, którym jest stal chirurgiczna i wyposażony w zaokrąglone w odpowiedni sposób brzegi łopatki, nie kaleczy skóry i jest sterylny.