Artykuł promocyjny

Ten portugalski archipelag położony jest na Oceanie Atlantyckim. Wiosną i latem średnia temperatura w ciągu dnia to ok.26 stopni, zimą – niecałe 20. Wybierając się na Maderę można zatem zawsze liczyć na piękną pogodę, która będzie sprzyjała kąpielom i pieszym wędrówkom, do których ta wyspa jest wprost idealna.

Madera, jak przystało na wyspę wulkaniczną, nazywana jest  córką ognia. Jej pochodzenie jest jednak źródłem nie tylko tego romantycznego przydomku, ale fakt, że powstała z lawy wpłynął na jej ukształtowanie i krajobraz -  Madera pełna jest jaskini, klifów i zatok z krystalicznie czystą wodą. Nabrzeże to raczej piękny i surowy krajobraz, co nie powinno zniechęcić miłośników krystalicznie czystej wody, ale wskoczyć do wulkanicznego basenu. Madera nie zawiedzie też tych, którzy wolą piaszczyste plaże.

Co warto zobaczyć na Maderze?

Na Maderze znajduje się najwyższy klif w Europie, Cabo Girao, którego wysokość to 580 m., jednak można wybrać dowolną trasę, która zachwyci widokami miłośników wędrówek i przyrody. Jedne z najbardziej spektakularnych miejsc na pewno nie zostawią obojętnym nikogo – na odkrywców wyspy czekają zniewalająco piękne, huczące wodospady.

Dla tych, którzy nie są fanami podniebnych wędrówek, podpowiedzią mogą być szlaki wyznaczone przez budowniczych, którzy w XVI wieku stworzyli system nawadniający wyspę – budując kanały, zwane lewadami, budowali równolegle ścieżki, które zapewniały dostęp do kanału i możliwość zadbania o jego drożność. Są to idealne już gotowe trasy spacerowe!

Madera - zobacz więcej zdjęć >>>

Królestwo wyjątkowych roślin

Ponieważ wulkaniczna gleba jest bardzo żyzna, eksplorując wyspę napotkamy bujną, soczystą, barwną roślinność. Madera jest niczym wielki ogród botaniczny – kształty i barwy roślin niemal przyprawiają o zawrót głowy. Mikroklimat wyspy sprzyja przyrodzie, a ok.20% powierzchni tej wyspy zajmują lasy wawrzynowe, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Flora Madery jest atrakcyjna nie tylko dla ludzi - przyciąga też ptaki czy owady. Można tam obserwować kolibry zawisłe w locie nad kielichami egzotycznych kwiatów lub zwrócić się w stronę wody i podziwiać delfiny oraz wieloryby. Jeśli chcesz zobaczyć to wszystko na własne oczy jest to możliwe >>> www.itaka.pl