Hasło ma stanowić zaproszenie do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża Polaka, który wielokrotnie podkreślał rolę ojca we współczesnym świecie. Podczas XVIII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski odbędą się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe. Wydarzenia nawiązują do życia Jana Pawła II oraz propagują jego nauczanie.

Centralne obchody będą miały miejsce w Warszawie i Krakowie. Ich punktem kulminacyjnym  są dwie msze, które będzie można śledzić za pośrednictwem mediów publicznych: msza w Bazylice Św. Krzyża transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia i msza św. w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie transmitowana przez TVP Polonia. Tego dnia stypendyści będą się modlić w intencji darczyńców Fundacji podczas Eucharystii sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza. Tradycyjnie, po mszy odbędzie się także Koncert Galowy Dnia Papieskiego transmitowany przez TVP1. W przeddzień Dnia Papieskiego, 13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie podczas uroczystej gali transmitowanej przez TVP2, wręczone zostaną Nagrody TOTUS TUUS.

Poprzez tegoroczny Dzień Papieski organizatorzy chcą promować chrześcijańską wizję ojcostwa, której piewcą i świadkiem był Jan Paweł II.

Przeżywamy dzisiaj kryzys »społeczeństwa bez ojców«. Mimo to coraz wyraźniej odczuwa się współcześnie zapotrzebowanie na ojców, którzy potrafią pełnić swoją rolę, łącząc czułość z powagą, wyrozumiałość z surowością, koleżeństwo z autorytetem.

Jan Paweł II

Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o numerze: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dzielo.pl.