Z czym się można zwrócić do psychoterapeuty i co jest jeszcze w normie a co już nie? Na to pytanie odpowiada Aleksandra Przeniosło, psycholog współpracujący z Avigon.pl

Co teraz jest normą, a co nią nie jest. Każdy z nas jest ekspertem od swojego życia. I z tego powodu coś, co dla jednej osoby jest normą, dla innego człowieka już zupełnie nią nie będzie. Ma na to wpływ wiele czynników, nasza osobowość, styl życia, doświadczenia etc.

Niektórzy bardzo się cieszą, że mogą posiedzieć w domu i nadrobić zaległości – począwszy od porządków w domu, a na porządkach z samym sobą kończąc. Na przemyśleniu pewnych rzeczy, na przeczytaniu zaległych książek czy nadrobieniu zaległości filmowych. Są natomiast tacy, którzy zamknięcie w domu znoszą fatalnie. Z różnymi określeniami spotkałam się u moich klientów, np. jeden z nich powiedział, że już rozumie, co czuł jego pies, kiedy sam zostawał w domu i gryzł meble. Jedni z nas tę izolację znoszą bardzo dobrze, wręcz im ona służy, a innym z kolei jest bardzo trudno.

Problemy, z którymi możemy zgłaszać się do psychoterapeuty, podzieliłabym na dwa obszary. Jedne z nich to takie bardzo konkretne sprawy życiowe, a drugie można określić jako bardziej ogólne.

Relacje

Do konkretnych problemów zaliczyć mogę trudności w relacjach, z którymi boryka się wiele osób. Małżeńskich, rodzinnych, z przyjaciółmi, ze znajomymi – weszliśmy dziś na inny poziom tych relacji. Z tymi, do których mamy dalej i porozumiewamy się z nimi tylko on-line, ta komunikacja zmieniła się już z racji samej jej formy. Zamknięci w czterech ścianach z rodziną też bardzo różnie to znosimy. Jedni mają świetne relacje rodzinne, a obecna sytuacja sprawia, że te relacje się pogłębiają i idą w dobrym kierunku. Jednak w wielu przypadkach te najbliższe relacje przez wiele lat nie były budowane, niekiedy zaniedbywane i teraz to zamknięcie w czterech ścianach powoduje, że konfrontujemy się z tym, co zbudowaliśmy, albo czego nie zbudowaliśmy przez poprzednie lata. Jeśli mamy trudność w obszarze relacji to możemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty i siebie wesprzeć.

Stres

Stres w ogóle i w szczególe to problem, z którym można szukać wsparcia dla siebie czy bliskich. Czujemy się zestresowani tą sytuacją, tą niepewnością, bo chyba nie ma tak naprawdę nikogo, kto powiedziałby, jak rozwinie się ta sytuacja, czy potrwa miesiąc, czy może więcej? Ten ogólny stres, który udziela się w społeczeństwie, dotyka każdego z nas. Zwykle przejawia się w zaburzeniach snu oraz w zaburzeniach odżywiania i to są problemy, które również można konsultować z psychoterapeutą. Także i w tym przypadku to my wiemy, co jest dla nas normą, a co już poza nią, czyli co wykracza poza nasze normalne funkcjonowanie.

Samotność

Wiele osób mieszka samodzielnie. Niezależnie od wieku mieszkając samemu samotność może dawać się we znaki i to także jest temat do rozmowy z psychologiem. Pamiętajmy jednak, że w najgorszej sytuacji są seniorzy. Nie tylko dlatego, że są najbardziej narażeni na zarażenie ze względu na specyfikę wirusa, ale także dlatego, że oni zwykle są mniej sprawni technologicznie i brak połączenia ze światem może im teraz szczególnie doskwierać.

Lęk, niepokój, fobie

Nie mówię tutaj tylko o fobiach związanych z wirusami i tym, czy mamy czyste ręce, ale o tym, co związane jest z obszarem lęku, i niepokoju, które gdzieś tam w nas rosną. To również jest coś, nad czym możemy pracować.

Zmaganie się z chorobą i niepełnosprawnością

Czas kwarantanny i izolacji społecznej to wyzwanie dla zdrowych osób, a co dopiero dla tych o ograniczonych możliwościach z powodu wrodzonej lub nabytej niepełnosprawności. Wszyscy jesteśmy teraz zamknięci w czterech ścianach, a przecież nie wszyscy byliśmy zdrowi i w super kondycji przed epidemią. Taka sytuacja dla osób odizolowanych z powodu niepełnosprawności może być szczególnie trudna i potęgować doznania wynikające z niedogodności, nasilać obawy o życie, etc. i to jest jak najbardziej temat, nad którym warto pracować z psychologiem lub psychoterapeutą.

Problemy związane z pracą

To także szeroko pojęty temat. Bo dla jednych epidemia oznacza utratę źródła dochodu, a dla innych trudności wynikające z odizolowania od najbliższych. Nie mówię tutaj tylko o zawodach medycznych, ale np. o paniach obsługujących nas w sklepach, urzędniczkach na poczcie itd. Owszem, te osoby cieszą się, że mają prace, ale z drugiej strony boją o swoje zdrowie i o jej utratę. Praca w nowych warunkach i z nowymi oczekiwaniami to także wyzwania, jakie pojawiły się w związku z nową sytuacją i wszystkie one należą do kategorii problemów, z którymi można pracować z wykwalifikowanym psychologiem, terapeutą etc.

Poza tymi konkretnymi nazwanymi problemami jest też kilka ogólnych sytuacji, które kwalifikują się do sięgnięcia po wsparcie psychologiczne. Nie muszą one koniecznie być wywołane przez obostrzenia wynikające z panującej epidemii. Mogą to być problemy, które nam towarzyszą i wpływają na nasze życie, np. przypadek, w którym nie umiemy realizować naszych pragnień i marzeń. Coś nas blokuje, a nie potrafimy tego konkretnie zdefiniować i nazwać. Poczucie winy i beznadziei, kiedy mamy wrażenie, że życie przecieka nam przez palce, a my nie wiemy dlaczego, to sygnał, by sięgnąć po pomoc. Radzenie sobie z emocjami – i mam tu na myśli nie tylko lęk, ale również inne emocje, takie jak złość, smutek itd. Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z naszymi emocjami, to jak najbardziej można skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

I na koniec szeroko pojęty kryzys, modny i odmieniany przez wszystkie przypadki w mediach, ale nie mniej ważny. Bo najlepiej jest, gdy potrafimy przekuć ten kryzys w zysk i w tym właśnie może pomóc psychoterapeuta.

Po czym poznać dobrą rozmowę z psychologiem?

Najważniejsza jest kwestia zaufania. Nie może być mowy o żadnej rozmowie z psychologiem i pracy terapeutycznej bez niego. Wspierająca i ciepła atmosfera, która jest bardzo ważna w takiej pracy. To ma być wsparcie. Psycholog nie ocenia, nie radzi i nie kieruje nas w żaden sposób. Tu warto przypomnieć, że psychoterapeutów obejmuje tak samo jak adwokatów tajemnica zawodowa. Wiele osób o tym nie wie i boi się, że ich problemy zostaną w jakiś sposób upublicznione. Nawet podczas zyskujących popularność konsultacji on-line, te informacje zostają tylko pomiędzy terapeutą i klientem. Dzięki nowym technologiom mamy szanse teraz korzystać z profesjonalnego wsparcia psychologicznego bez wychodzenia z domu.

A jest ono w aktualnej sytuacji bardzo ważne. Bo może pomóc nam przejść przez ten kryzys w jak najlepszej formie i uniknąć poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, dla nas samych i naszych najbliższych.

Jak korzystać z konsultacji on-line?

Wystarczy wejść na stronę www.avigon.pl i wpisać w wyszukiwarkę rodzaj problemu (np. stres) albo specjalisty (np. terapia poznawczo-behawioralna). Po kliknięciu „enter” pojawi się lista ekspertów, którzy są do dyspozycji. Na tej podstawie możemy podjąć decyzję o wyborze osoby do współpracy i zarezerwować wizytę w kalendarzu. Na platformie Avigon.pl ceny usług są zróżnicowane, bo indywidualnie ustalają je specjaliści, a klient może wybierać spośród terapeutów i terapii z różnych nurtów. Klienci mogą także zweryfikować kwalifikacje każdego specjalisty udzielającego konsultacji przez Avigon.pl. Wizytę można odbyć anonimowo (nie trzeba się logować i zostawiać żadnych danych), a zapłacić możemy popularnym BLIK-iem. Wielu specjalistów ma w tym trudnym czasie preferencyjne stawki za konsultacje, by zwiększyć dostępność tych potrzebnych w tym czasie usług.

---------------------

Aleksandra Przeniosło
Psycholog, coach i trener z zakresu rozwoju osobistego. Absolwentka psychologii pracy i organizacji Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych „Coaching i Mentoring” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Ukończyła Laboratorium Edukacji i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. W ramach indywidualnych sesji udziela wsparcia, towarzyszy ludziom w ich procesach zmiany i odkrywaniu siebie.