BUDOWANIE TIPI

Własnoręcznie zrobione jest fajniejsze niż kupione w sklepie i budowa dostarcza mnóstwa frajdy. Potrzebne są: patyki, 5 tyczek bambusowych (do kupienia w markecie budowlanym), sznurek, klej termotopliwy, pistolet do klejenia na gorąco, moskitiera lub stara  firanka. Z tyczek stawiamy stożkową konstrukcję, związujemy ją sznurkiem na górze i wzmacniamy, przeplatając sznurek między tyczkami. Do jednej z nich przyklejamy moskitierę – powstanie wejście do szałasu. Na tej konstrukcji klejem i sznurkiem mocujemy patyki.

PIANKOLINA DIY

Dzieci uwielbiają lepić, a najlepsze do zabawy są samodzielnie zrobione masy plastyczne. Mieszamy kilogram mąki ziemniaczanej, opakowanie pianki do golenia i odrobinę płynu do mycia naczyń. Powstanie z tego świetna, puszysta piankolina.

PIASKOWE OZDOBY

Do miseczki wlewamy dwie łyżki kleju wikol i mieszając, dodajemy piasek, aż powstanie gęsta masa. Formujemy kształty (można wykorzystać foremki do ciastek) i dekorujemy np. muszelkami znalezionymi na plaży. Masa schnie ok. 24 godzin.

INSPIRACJE Z LIŚCMI W TLE

Liście o różnych kształtach odrysowujemy na papierze – powstają szablony do kolorowania. Albo robimy frotaż: liść wkładamy pod cienką kartkę i pocieramy ją węglem, kredą lub kredką pastelową. Powstanie ciekawy obrazek z odwzorowaną strukturą liścia. Z kolei listek odciśnięty w masie plastycznej (solnej lub w glinie), wycięty i pomalowany, jest piękną ceramiczną ozdobą.

PLASTELINOWA TWÓRCZOŚĆ

Plastelina rozwija wyobraźnię, uczy planowania, cierpliwości. Takiego ślimaka lepimy z dwóch rozwałkowanych kawałków. Z jednego robimy tułów, formując czułki, drugi zwijamy w muszelkę, przyklejamy ją do tułowia. Doklejamy oczy, robimy „buzie” i gotowe.

PIASEK KINETYCZNY

To mieszanka piasku i polimeru łączącego ziarenka w masę, która się nie rozsypuje, nie wysycha i jest bardzo przyjemna w dotyku, relaksująca (taki piasek jest wykorzystywany w terapii dzieci). Można z niej budować zamki, labirynty, lepić babki – każda się uda!

KAMIENNE OPOWIEŚCI

Najpierw zbieramy kamyki. Potem na każdym z nich pisakiem rysujemy obrazek: dom, słońce, auto... Dziecko losuje kamienie i na podstawie obrazków tworzy opowieść. W zabawie może brać udział kilka osób, tworząc wspólne, zabawne opowiadanie.