Jak zatem przygotować się do jazdy?

Wszystkich tych umiejętności musi nauczyć się Edyta Górniak w programie My Way emitowanym w TVN pod okiem trenerów bezpiecznej jazdy SKODA AUTO SAFETY.

Fotel

Przede wszystkim należy ustawić prawidłowo fotel. Prawidłowe ustawienie fotela to pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać zaraz po wejściu do samochodu. Ma to kluczowy wpływ na szybkość reakcji w czasie gwałtownych manewrów, oszacowanie odpowiedniej odległości i ustalenie środka ciężkości pojazdu.

Po pierwsze musimy ustawić odpowiednia odległość fotela od pedałów, czy tak, by przy maksymalnym wciśnięciu pedału sprzęgła, noga była nadal lekko ugięta. To uchroni nas podczas czołowego zderzenia przed złamaniem nogi w kolanie. Nie można siedzieć zbyt blisko, gdyż w razie wypadku kolana zostaną zgniecione przez deskę rozdzielczą. Škoda stosuje poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy, ale są one skuteczne jedynie przy prawidłowej pozycji za kierownicą.

Druga sprawa to wysokość fotela. Należy dopasować jego wysokości do własnego wzrostu. Upewnij się, że gdy siedzisz przednia szyba jest w pełni widoczna, a jej środek znajduje się na wysokości Twojego wzroku. Odległość między głową a dachem nie powinna jednak być mniejsza niż 10 cm. Kierownica nie może zasłaniać deski rozdzielczej, dlatego dodatkowo należy wykorzystać regulację kolumny kierowniczej, tak aby znajdowała się ona na wysokości zapewniającej komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Trzeba tez zwrócić uwagę na oparcie fotela, nie może ono być zbyt odchylone, bo uniemożliwi to szybką reakcję  w razie konieczności wykonania jakichkolwiek gwałtownych manewrów. Natomiast gdy siedzimy zbyt pionowo, mamy ograniczone ruchy. Nie zareagujemy więc odpowiednio na jakąkolwiek sytuację na drodze.

Jak sprawdzić, ze nasz fotel jest ustawiony prawidłowo? Połóż nadgarstek na szczycie kierownicy - jeśli łopatka oderwie się od oparcia fotela, musisz poprawić ustawienie fotela. Odległość środka kierownicy od klatki piersiowej kierowcy powinna wynosić 25-40 cm. Dzięki temu poduszka powietrzna zadziała prawidłowo. Gdy kierowca będzie siedział zbyt blisko, podczas wybuchu poduszki może doznać oparzeń. Gdy będzie zbyt daleko, poduszka nie zapewni mu odpowiedniej ochrony.

Zwróćmy też uwagę na zagłówek. Odpowiednio ustawiony powinien kończyć się na wysokości głowy kierowcy.

Lusterka

Kolejna bardzo ważną czynnością jest prawidłowe ustawienie lusterek, tak byśmy mieli jak najlepszą widoczność na drodze. Ustawiamy zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne lusterka pojazdu. We wstecznym lusterku powinna być widoczna cała tylna szyba oraz wszystko, co znajduje się centralnie za samochodem. Natomiast boczne lusterka ustawiamy tak, by linia horyzontu znajdowała się na środku. Bok samochodu powinien być w nich widoczny, ale tylko po przechyleniu głowy w lewo lub w prawo.

Pasy bezpieczeństwa

Uważajmy na to, żeby zapinać prawidłowo pasy bezpieczeństwa, bo często nie zwracamy uwagi na to, czy jest prawidłowo dociągnięty, czy też nie jest skręcony. Aby w trakcie kolizji czy zdarzenia drogowego pas działał prawidłowo i współpracował z poduszką powietrzną, musi być dobrze zapięty. W przeciwnym wypadku nie spełni swoich funkcji.

Pas bezpieczeństwa powinien być ustawiony tak, aby przebiegał przez obojczyk. Nie może iść przy samym karku, ponieważ przy jakiejkolwiek kolizji pas zadziała jak żyłka. Pas biodrowy należy zaciągnąć tak, aby wzmocnił stabilność ciała ułożonego na fotelu samochodowym.

Gdy pas będzie zapięty zbyt nisko, podczas kolizji zsunie się z ramienia i nie spełni swojej funkcji ochronnej.

Pamiętajmy, że systemy zamontowane w samochodzie wspomagają nas na co dzień, ale tak naprawdę, to kierowca odpowiada za to, jak one działają.