Sposoby na neutralizację zapachów w lodówce

W roli pogromcy niechcianych lodówkowych zapachów świetnie się sprawdza... kawa. Wysyp kilka ziarenek na mały talerzyk i wymieniaj je co dwa tygodnie. Przykre wonie dobrze absorbują też: proszek do pieczenia, przekrojona cytryna, a także jabłko. Od czasu do czasu ścianki i półki umyj roztworem łyżeczki sody oczyszczonej w 300 ml ciepłej wody. To działa!

Uwolnij kosz na śmieci od bakterii

Drobnoustroje uwielbiają wiaderka z odpadkami. Nie dasz im szans, jeśli kosz będziesz opróżniać codziennie, nie czekając, aż się zapełni. Masz kłopot ze zsuwającymi się workami? Mocuj je, przypinając do metalowego kosza magnesami, a do plastikowego – spinaczami do bielizny. Worki będą zawsze na swoim miejscu.

Zlew, piekarnik i lodówka na wysoki połysk

Jeśli masz w kuchni sprzęty ze stali szlachetnej – zlew, kuchenkę albo lodówkę typu inox, twoim sprzymierzeńcem może się okazać zwykła wazelina! Na bawełnianą szmatkę nanieś jej odrobinę i wypoleruj stalowe elementy – szybko odzyskają połysk. Co więcej, brud nie będzie do nich przywierał. Bardziej oporne zabrudzenia łatwo wyczyścisz folią aluminiową zwiniętą w kulkę.

kuchnia
Shutterstock

Patent na odstraszenie much i komarów

Aby odstraszyć muchy i inne owady, postaw na parapecie w kuchni zioła w doniczkach, np. miętę lub lawendę.

Sposób na idealnie czysty okap

Sprzątając kuchnię, najwięcej problemu mamy zazwyczaj z kleistym osadem na wentylatorze pod okapem. Łatwo usuniesz go pędzlem maczanym w benzynie lakowej lub innym rozpuszczalniku. Czyszczone miejsca wystarczy potem przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń.

Błyskawiczne udrożnienie rury

Szybko wyczyścisz, wsypując do odpływu zlewu 2 łyżki sody i wlewając szklankę gorącego octu. Odczekaj kilka minut i przepłucz ciepłą wodą.

Deska do krojenia bez nieprzyjemnych zapachów

Drewnianą deskę do krojenia przed pierwszym użyciem przetrzyj olejem jadalnym. Potem przed każdym umyciem przecieraj ją plasterkiem cytryny – zneutralizujesz zapachy.