20 grudnia Senat przyjął zmieniony projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z nim, od 1 marca 2018 r. zacznie obowiązywać niepełny zakaz handlu w niedziele. W tym roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe, w 2019 r. zakupy zrobimy tylko podczas jednej niedzieli w miesiącu, a w 2020 roku będzie to możliwe wyłącznie od poniedziałku do soboty.

Które niedziele obejmie zakaz handlu?

W 2018 roku z handlu zostanie wyłączonych 27 niedziel. Od 1 marca sklepy będą otwarte tylko w dwie niedziele w miesiącu – pierwszą i ostatnią. W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu. Dodatkowo, ustawa przewiduje wyjątek we wzmożonym okresie zakupowym przed świętami Bożego Narodzenia, dzięki czemu w grudniu zyskujemy dwie dodatkowe niedziele na zrobienie zakupów.

Pierwsza niedziela z zakazem handlu w tym roku wypada 11 marca. Ustawa ogranicza też godziny otwarcia sklepów w wybrane dni, na które przypadają święta – przykładowo w Wielki Piątek 31 marca godziny handlu będą skrócone do godziny 14. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje zakupów przez internet.

Zakaz handlu w niedziele 2018 - pełna lista: 

11 marca - zakaz handlu
18 marca - zakaz handlu
25 marca - sklepy otwarte
1 kwietnia - zakaz handlu (Wielkanoc)
8 kwietnia - zakaz handlu
15 kwietnia - zakaz handlu
22 kwietnia - zakaz handlu
29 kwietnia - sklepy otwarte
6 maja - sklepy otwarte
13 maja - zakaz handlu
20 maja - zakaz handlu (Zielone Świątki)
27 maja - sklepy otwarte
3 czerwca - sklepy otwarte
10 czerwca - zakaz handlu
17 czerwca - zakaz handlu
24 czerwca - sklepy otwarte
1 lipca - sklepy otwarte
8 lipca - zakaz handlu
15 lipca - zakaz handlu
22 lipca - zakaz handlu
29 lipca - sklepy otwarte
5 sierpnia - sklepy otwarte
12 sierpnia - zakaz handlu
19 sierpnia - zakaz handlu
26 sierpnia - sklepy otwarte
2 września - sklepy otwarte
9 września - zakaz handlu
16 września - zakaz handlu
23 września - zakaz handlu
30 września - sklepy otwarte
7 października - sklepy otwarte
14 października - zakaz handlu
21 października - zakaz handlu
28 października - sklepy otwarte
4 listopada - sklepy otwarte
11 listopada - zakaz handlu (Święto Niepodległości)
18 listopada - zakaz handlu
25 listopada - sklepy otwarte
2 grudnia - sklepy otwarte
9 grudnia - zakaz handlu
16 grudnia - sklepy otwarte
23 grudnia - sklepy otwarte
30 grudnia - sklepy otwarte

Zakaz handlu nie dotyczy wszystkich sklepów

Nie wszystkie punkty handlowe i usługowe będą zamknięte. W niedziele (również te z zakazem handlu) będą czynne m.in.. apteki, piekarnie, cukiernie, stacje paliw, kioski, kina, restauracje i lokalne sklepiki, w których właściciele sami staną za ladą. Pomimo zakazu handlu, najprawdopodobniej otwarte będą też niektóre galerie handlowe (m.in. warszawska Galeria Mokotów, Arkadia, CH Ursynów i Galeria Wileńska). Mają one być otwarte w standardowych godzinach ze względu na najemców, których działalność nie jest objęta zakazem handlu. Należące do grupy Unibail-Rodamco galerie zachęcają jednak pozostałych najemców do tego, by udostępnili dla odwiedzających swoje sklepy, które miałyby funkcjonować w charakterze showroomów. Klienci będą więc mogli jedynie oglądać dostępne produkty, natomiast po zakupy będą się musieli skierować do sklepów online. 

Furtką do obejścia zakazu może być też zapis o placówkach handlowych na dworcu. Według ustawy, są one objęte zakazem, ale tylko w zakresie określonym jako "bezpośrednia obsługa podróżnych". Niektóre galerie handlowe połączone z dworcami mogą więc podjąć próbę otworzenia swoich sklepów w niedziele objęte zakazem. Ustawa nie dotyczy także handlu towarami z automatów. Być może część sklepów podejmie więc próbę stworzenia miejsc z automatyczną obsługą klientów (bez pracowników). Takie rozwiązania już funkcjonują na świecie, wprowadził je np. Amazon.

Zakaz handlu – kto straci, a kto skorzysta?

Zmiana przepisów będzie mieć swoje reperkusje w strukturze zatrudnienia i wysokości pensji pracowników w sektorze handlu i usług. Wiąże się to przede wszystkim ze skróceniem czasu pracy i mniejszymi gratyfikacjami, ale szykują się też zwolnienia. Według prognoz PwC pracę może stracić nawet 20 tys. osób. Najbardziej zagrożeni są studenci, którzy często dorabiają sobie w weekendy. Zakaz handlu w niedziele oznacza też mniejsze wpływy do budżetu państwa. Jak szacuje Business Centre Club, mogą one zmaleć nawet o 4,6 mld złotych rocznie. Są jednak również beneficjenci zmian. Ręce zacierają zwłaszcza te podmioty, których nie dotyczy zakaz handlu - a więc piekarnie, cukiernie czy stacje paliw. Najwięcej na nowej ustawie zyskają jednak sklepy internetowe.

--

Źródło: Wiadomoscihandlowe.pl, Wirtualne Media, Onet, Warszawa.naszemiasto.pl