Zamiokulkas - pochodzenie i charakterystyka

Ta popularna roślina doniczkowa została przywieziona do Europy z dalekiej Tanzanii oraz Zanzibaru. Choć znany jest od niedawna, zaskarbił już sobie miejsca w wielu salonach roślinolubów. Tłumaczenie nazwy rośliny przywołuje jej cechy - to zlepek słów paproć oraz bulwa w języku łacińskim i arabskim. Przywołuje też na myśl jej egzotyczne pochodzenie. W domowych warunkach zamiokulkas najczęściej osiąga wysokość około 1 metra. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, błyszczącymi, twardymi listkami porastającymi naprzemiennie łodygi. W naszych warunkach klimatycznych niestety nie możemy spodziewać się, że zamiokulkas nagrodzi naszą pielęgnację zakwitnięciem. Mimo, iż próżno oczekiwać kwiata zdobiącego zamiokulkasa, to możemy być pewni, że wytrzyma on każde warunki, jakie mu zgotujemy. To roślina niebywale odporna na nie do końca odpowiednią uprawę - możemy być o nią spokojne. Będzie świetnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z uprawianiem roślin.

Zamiokulkas - zasady uprawy

Zamiokulkas może być praktycznie postawiony w każdym pomieszczeniu - nie straszne mu ciepło bijące od kaloryfera, ani ciemność sypialni. Nie powinniśmy martwić się także o ataki szkodników - nie lubują się one w zamiokulkasach. Jeśli jednak chcemy zapewnić najlepsze warunki naszej roślinie postawmy na kilka sprawdzonych zasad uprawy. Przede wszystkim wybierzmy dla niego żyzną ziemię, najlepiej próchniczą. Wymieszajmy ją z torfem dla najlepszego efektu. Warto zadbać o odpowiednie pH ziemi - sprawdzą się tu mieszkanki o kwaśnym odczynie od 5,5 do 6,5 pH. Zamiokulkas wystarczy też półcieniste stanowisko w naszym domu. Pamiętaj, że dwojga złego lepiej postawić go w ciemniejszym miejscu w domu. Bez obaw może być ozdobą pomieszczeń bez okien. Jeśli zamiokulkas będzie mieć za mało światła da ci o tym znać przez blednące liście. Znacznie większym wrogiem zamiokulkasa jest ostre słońce.

Zamiokulkas - podlewanie i temperatura 

Zamiokulkas należy do grupy sukulentów - jego najbliższą rodziną są kaktusy. Dlatego pamiętaj, że zamiokulkas doskonale radzi sobie z magazynowaniem wody. Podlewaj go rzadko, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Potrafi spokojnie żyć bez porcji wody przez ponad 1,5 miesiąca! Warto też częstować go wodą odstaną, w temperaturze pokojowej. Gdy twój zamiokulkas będzie miał fundowane za wiele wody - da ci o tym znać poprzez brązowe plamy na liściach

Zamiokulkas najlepiej rośnie w cieplejszych warunkach - najlepsza będzie temperatura około 23 stopni. Jednak roślina ta jest niesamowicie odporna - w niższej, czy wyższej temperaturze także na pewno doskonale się odnajdzie. Naturalnym jest, że zimą zamiokulkas przechodzi w stan spoczynku - dlatego spadki temperatury nie są groźne dla naszego zielonego przyjaciela. Wystrzegaj się jednak zimowego wietrzenia pomieszczeń - przeciągi nie są ulubionymi warunkami dla zamiokulkasa. Dlatego też kupowanie rośliny zimą niesie ze sobą ryzyko „przewiania” kwiata.

Zamiokulkas - nawożenie i przesadzanie

W tej kwestii również nie musimy się bać. Wystarczy, że raz na 3 tygodnie podlewamy go ulubionym nawozem wieloskładnikowym, rozcieńczonym nawet do ⅓ zalecanej dawki. Jeśli przesadzimy z odżywką - zamiokulkas będzie narażony na gnicie. Przesadzać roślinę najlepiej wiosną, nie częściej niż co 1,5 roku. Uważaj na kłącze - jest dość delikatne u zamiokulkasa. Powinniśmy zapewnić mu wystarczająco dużą doniczkę - roślina ma tendencję do szybkiego wzrostu.

Jeśli poszukujecie rośliny odpornej na wszystko - zamiokulkas będzie doskonałym wyborem. Nie straszny mu upał, ciemne pokoje i długotrwałe przesuszenie. Sprawdzi się u właścicieli ciemnych mieszkań, często podróżujących. Zamiokulkas nie wymaga wiele, w zamian pięknie ozdabiając nasze cztery ściany!
 

Sprawdź też:

Zobacz również: