Zima to okres, który cechuje się różnicami temperatur, a także częstymi opadami deszczu i śniegu. Częste zmiany pogody mają wpływ na gromadzenie się wilgoci we wnętrzach naszych samochodów. Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Zaparowane szyby w aucie mogą utrudnić widoczność, a to może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Zanim zaczniemy szukać sposobu na parujące szyby, warto sprawdzić, co jest przyczyną parowania.

Najczęstszą przyczyną parowania szyb jest niesprawny układ klimatyzacji. Gdy układ jest sprawny, wystarczy kilka minut, aby para wodna i szron zniknęły z szyb. Pamiętajmy, że jazda z zaparowanymi szybami jest niebezpieczna i może zakończyć się mandatem.

Drugim, równie częstym powodem parowania szyb jest zapchany filtr kabinowy. Utarło się, że filtr wymieniamy na wiosnę, w trakcie przeglądu klimatyzacji. Tymczasem zapchany filtr przeciwpyłowy powoduje parowanie szyb oraz utrudnia ich odparowanie później w okresie zimowym.

Innym powodem parowania może być błędna obsługa nawiewów. Jeżeli nawiew ustawimy na krążenie wewnątrz samochodu to możemy spodziewać się zaparowanych szyb.

Przyczyną o której nie możemy zapomnieć jest zbierająca się wilgoć z naszych butów i ubrań. Zbiera się także podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, a nawet w trakcie oddychania. Wilgoć może zgromadzić się na tapicerce, wykładzinie, dywanikach, a także w listwach.

Jak sobie poradzić z parującymi szybami?

Walkę z parującymi szybami możemy rozpocząć od razu po wejściu oraz wyjściu z samochodu. Jeżeli klimatyzacja jest sprawna, powinniśmy skierować jej nawiew na szybę czołową. Po kilku minutach para całkowicie zniknie.

Wsiadając do samochodu pamiętaj także o dokładnym otrzepaniu butów i kurtki ze śniegu.

Zimą raz na jakiś czas, najlepiej raz w tygodniu, warto włączać klimatyzację, aby cały układ mógł popracować.

Jeżeli nie masz klimatyzacji w swoim aucie, po uruchomieniu silnika ustaw ciepły nawiew na przednią szybę samochodu i uchyl jedno z okien. W ten sposób szybko pozbędziesz się wilgoci.

Zimą warto mieć pod ręką gąbeczkę lub ścierkę z irchy, aby móc przetrzeć szyby.

Wysiadając z samochodu otwórz na chwilę drzwi. W ten sposób przewietrzysz wnętrze i wyrównasz temperaturę co zmniejszy prawdopodobieństwo późniejszego zaparowania. Jeżeli na dywanikach znajduje się woda, jest to doskonały czas na jej wylanie.

>>> Jak zrobić domowy płyn do odmrażania szyb? <<<

Domowe sposoby na parujące szyby

  • Bawełnianą ściereczkę złóż tak, aby przypominała kieszonkę. Wsyp od niej sól kuchenną i zaszyj. Przecieraj nią szyby w samochodzie raz w miesiącu.
  • Szyby spryskaj pianką do golenia i wytrzyj czystą ściereczką. Aby efekt utrzymał się na dłużej powtarzaj raz w tygodniu.
  • Szyby możesz potrzeć połową ziemniaka lub cebuli. Następnie wytrzyj szyby czystą ściereczką.

Parowanie szyb – jak zapobiegać?

Jeżeli w samochodzie wszystko jest sprawne, a i tak mamy problem z wilgocią, możemy się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, aby problem ten był jak najmniej uciążliwy.

Ryż: wsypując go do materiałowych woreczków i chowając pod siedzeniami możemy mieć pewność, że zalegająca wilgoć zniknie. Podobne działanie wykazuje żwirek dla kota.

Zmiana obiegu powietrza: gdy szyby zaczynają parować, przełącz obieg powietrza na zewnętrzny.

Wymiana dywaników: przed rozpoczęciem sezonu zimowego, wymień dywaniki na gumowe. Ułatwi to usuwanie wody.

Zostaw uchyloną szybę: jeżeli samochód zostawiamy w garażu, warto zostawić lekko uchyloną szybę. Pomoże to zachować cyrkulację powietrza.

Specjalistyczne preparaty: jeżeli domowe sposoby zawiodą, użyj specjalistycznego środka, który stworzy specjalną powłokę chroniącą szyby przed parowaniem.