Zasada pierwszych 3 minut – na czym polega?

Dzieci to mali ludzie i tak właśnie powinny być traktowane. A jak postępujemy z ukochanymi lub ważnymi osobami, gdy się z nimi spotykamy? Uśmiechamy, patrzymy im w oczy i witamy przytuleniem, buziakiem czy uściskiem dłoni. Na tym właśnie polega zasada 3 pierwszych minut. Na przywitaniu się z dzieckiem, jak z dorosłym, którego cenimy i szanujemy.  

Za każdym razem, gdy widzisz swoje dziecko – nieważne czy wracasz ze sklepu, z pracy, czy z tygodniowego urlopu – pierwsze minuty po spotkaniu są dla niego niezwykle ważnym sygnałem. Jeśli poczuje się wtedy zlekceważone, na pewno da Ci potem o tym znać smutkiem lub awanturą.

Pamiętaj więc, aby zawsze traktować je jak równego sobie. Oto dokładna instrukcja: najlepiej kucnij i spotkaj się z nim wzrokiem, obdarz ciepłym uśmiechem i z zainteresowaniem wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Powiedz, że tęskniłaś. Zajmie ci to maksymalnie 3 minuty, a dla malucha będzie znaczyć więcej niż najdroższa zabawka czy największy lizak! 

Na pewno zauważyłaś, że niektórzy rodzice stosują zasadę pierwszych 3 minut intuicyjnie. Inni gdy widzą swoje dziecko, nieuważnie chwytają je za rękę i pociągają za sobą. Zapewniamy – nawet jeśli potem spędzą z nim kilka godzin, pierwsze trzy minuty spotkania zapadną maluchowi w pamięć. Poza tym warto zadać pytanie – jak wyglądają te kolejne wspólne godziny?

Liczy się jakość nie ilość 

Kilka godzin z dzieckiem nie zawsze oznacza to samo. Bo czy 3 godziny spędzone przed telewizorem, gdy dziecko ogląda bajki na tablecie, ma tę samą wartość, co 3 godziny wspólnej zabawy na dywanie? Dla nas wyrażenie “czas razem” może oznaczać zupełnie coś innego niż dla naszych pociech. 

Dzieciom nie wystarcza fakt, że jesteśmy w tym samym pokoju lub na ławce nieopodal. Dla dzieci “czas razem” to czas, który w pełni im poświęcamy. Trzeba odłożyć telefon, służbowy laptop czy książkę. To oczywiste, że nie zawsze możemy wygospodarować w ciągu dnia kilka godzin – i właśnie dlatego warto zapamiętać zasadę pierwszych 3 minut, która uświadomi Twojemu dziecku, że zawsze jest dla Ciebie ważne.