Sól kuchenna jest najpopularniejszym i najczęściej używanym rodzajem soli. Składa się z dokładnie oczyszczonych kryształków chlorku sodu. Często postrzegana jest jako produkt mniej wartościowy niż sól morska albo himalajska, co wynika ze stopnia jej przetworzenia. Podczas prozdrowotnych kuracji, w pracach domowych lub ogrodowych z powodzeniem możemy jednak wykorzystywać wszystkie rodzaje.

Zastosowanie soli - woda z solą na gardło

Zastosowanie soli w medycynie wynika z jej właściwości oczyszczających i antyseptycznych. Jest ona zresztą częstym składnikiem produktów medycznych, takich jak choćby sól fizjologiczna. W domowych warunkach roztwór soli często wykorzystuje się przy problemach z gardłem: bólu lub chrypce.

Sól ma właściwości antybakteryjne i działa przeciwobrzękowo, dzięki czemu przywraca komfort funkcjonowania. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Do 1/3 szklanki wody wsypać należy płaską łyżkę soli i mieszać, aż powstanie mętny roztwór. Takim właśnie płucze się gardło. Nie należy samodzielnie zwiększać ilości soli, gdyż może to skutkować objawami niepożądanymi: podrażnieniem, pieczeniem, kaszlem i dusznościami.

Zastosowanie soli - sól na mrówki

Sól w życiu codziennym przydaje się także w walce z niechcianymi lokatorami. Bardzo nie lubią jej mrówki, które nierzadko potrafią zagnieździć się w szczelinach ścian, w okolicach drzwi, a nawet kuchennych zakamarkach. Na rynku dostępne są co prawda środki owadobójcze, jednak sól ma nad nimi przewagę naturalności i nietoksyczności.

Rozpocząć można od wysypania soli w miejscu, które znajduje się na trasie wędrówki mrówek lub w którym często owady te przebywają. Po kilku dniach, gdy sól zostanie przeniesiona do gniazda, odwiedziny nieproszonych gości powinny się zakończyć.

Zastosowanie soli - sól na zatoki

Sól chętnie stosują w postaci kompresów osoby, którym często doskwiera ból zatok oraz uczucie ich przytkania. Popularny chlorek sodu, o czym wspomina się dość rzadko, ma również działanie przeciwzapalne, bardzo szybko przynosi więc ulgę. Jak przygotować takie okłady?

Najlepiej wykorzystać do tego celu gruboziarniste wersje soli. Wcześniej należy ją podgrzać w piekarniku, zwykłym garnku lub nawet kuchence mikrofalowej. Nabierze wówczas właściwości rozluźniających. Ciepłą sól przesypujemy do płóciennego woreczka lub zawijamy w czystą ścierkę i przykładamy w okolice nasady nosa.

Zastosowanie soli – sól na afty

Za pomocą soli złagodzić można również bolesność aft. Istnieją dwa sposoby działania. Zgodnie z pierwszym wystarczy płukać jamę ustną roztworem przygotowanym z połowy łyżeczki soli oraz szklanki ciepłej wody. Sól wykazuje działanie odkażające.

Druga metoda polega na nałożeniu odrobiny soli na aftę na kilkanaście sekund. Pierwsze chwile będą bolesne, jednak zwolennicy takiego sposobu działania podkreślają, że osłabia on ból pierwotny. Dodatkowo sól wiąże wodę znajdującą się w ranie, zmniejszając obrzęk.

Zastosowanie soli – sól na chwasty

Sól znakomicie sprawdza się również jako środek do walki z chwastami. Można po prostu posypywać nią liście niepożądanych roślin. Ta metoda szczególnie sprawdza się w przypadku chwastów wyrastających ze szczelin w płytach chodnikowych oraz przy brzegach krawężnika. Sól sypie się bezpośrednio na rośliny, a następnie spryskuje je wodą. W przypadku chwastów silnych, takich jak pokrzywa, sprawdza się roztwór wodny soli. Na jedną porcję kryształków przypadać powinny trzy porcje wody.

Można także przygotować odpowiedni preparat z dodatkiem octu. Aby go uzyskać, miesza się litr wody, pół szklanki soli, szklankę octu spirytusowego oraz łyżeczkę dowolnego płynu do naczyń. Taką miksturą po prostu spryskuje się liście chwastów. Należy dozować go wyłącznie na suche rośliny, najlepiej podczas upałów. Po upływie trzech - czterech dni chwasty giną.

Zastosowanie soli – sól na mech

Podobnie jak w przypadku chwastów, soli używać można do walki z mchem porastającym chodniki, murki oraz trawniki. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak uważać, a sól dozować miejscowo, aby przy okazji nie spalić trawy.

W przypadku mchu wyrastającego ze szczelin w płytach chodnikowych wystarczy dokonać oprysku domowym roztworem według przepisu podanego powyżej.

Zastosowanie soli – sól na plamy

Sól w kuchni przez nasze babcie stosowana była do konserwowania żywności, zaś w łazience do usuwania uporczywych plam. Także dzisiaj ta metoda sprawdza się świetnie.

Sól znakomicie czyści zabrudzenia różnego rodzaju.  Zaplamione ubranie można namoczyć w wodzie z dodatkiem soli. Jeśli mamy do czynienia ze świeżą plamą, np. rozlaną kawą albo winem, wystarczy posypać zabrudzenie grubą warstwą soli, lekko ją dociskając. Sól dobrze wchłania płyny, gdy więc ciecz w nią wsiąknie, wystarczy wymienić kryształki na świeże i tak do skutku. Sól w formie roztworu z octem, świetnie czyści także armaturę łazienkową czy wnętrze piekarnika.