Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Europie, gdzie przywędrował z Ameryki, żeniszek stał się popularny w XIX wieku. Obecnie jest uprawiany ze względu na puszyste, przypominające pompony kwiatostany barwy niebieskofioletowej. Ta jednoroczna w uprawie roślina tworzy ok. 50 cm wzniesione i mocno rozgałęzione pędy. Lekko zaokrąglone, ząbkowane, zielone liście pięknie kontrastują z pastelowymi kwiatami. Żeniszek świetnie wygląda na rabacie w towarzystwie innych gatunków jednorocznych: nagietków, lwich paszcz czy aksamitek. Sprawdza się jako obwódka, wypełnienie większych powierzchni na klombach oraz dekoracja balkonu czy tarasu.

Spis treści:

  1. Żeniszek meksykański - uprawa
  2. Żeniszek meksykański: podlewanie i nawożenie
  3. Uprawa żeniszka na balkonie

Żeniszek meksykański - uprawa

Ciepłolubny żeniszek wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego. Sadzony w cieniu wyciągnie się i straci zwarty pokrój. Najlepiej rozwija się na glebie żyznej, ciepłej i przepuszczalnej. Ale nie jest wybredny w tej kwestii i zadowoli się słabszą glebą.

Żeniszek jest zwykle rozmnażany przez nasiona, które wysiewamy w ciepłym pomieszczeniu w drugiej połowie marca. Gdy siewki wytworzą 4 liście właściwe należy je przesadzić do pojedynczych doniczek. W 2 połowie maja rośliny sadzimy na miejsce stałe. Na 2 tygodnie przed sadzeniem rozsadę hartujemy. W okresie poprzedzającym pierwsze przymrozki najpiękniejsze okazy można przesadzić do doniczek i przenieść do wnętrza, na balkon lub taras - będą zdobić dom do końca jesieni. Na zimę roślinę musimy przyciąć i umieścić w jasnym, chłodnym miejscu. Polewać z umiarem. Wiosną żeniszek zaczyna rosnąć, a w marcu i kwietniu możemy pobrać z niego sadzonki pędowe – łatwo się ukorzeniają. Rośliny sadzimy w rozstawie 15x15-20 cm.

Żeniszek meksykański: podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja żeniszka meksykańskiego polega na podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu. Rośliny podlewamy obficie, ale nie nadmiernie, a po podlaniu usuwamy chwasty oraz spulchniamy glebę. Co 2-3 tygodnie warto rośliny zasilić biohumusem bądź nawozem mineralnym dla roślin kwitnących. Jeśli chcemy, aby żeniszek obficie i pięknie kwitł, na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany.

Uprawa żeniszka na balkonie

Żeniszek meksykański doskonale radzi sobie uprawiany w donicach. Wspaniale prezentuje się zarówno sadzony solo, jak i w towarzystwie innych roślin. Pięknie wygląda w kompozycji z bordowymi petuniami i kwitnącej na biało, przewieszającej się werbeny. W sąsiedztwie żeniszka uroczo prezentować się będą fioletowe kwiaty dzwonka karpackiego, różowe kwiaty floksa i białe smagliczki.

Jak większość roślin w pojemnikach, także żeniszek będzie wymagał regularnego podlewania oraz cotygodniowego zasilania nawozami do roślin kwitnących. Stale wilgotne podłoże oraz dużo słońca to klucz do pięknego kwitnienia roślin. Usuwanie na bieżąco przekwitłych kwiatostanów zapewnia długie i obfite kwitnienie.

Zobacz również:

Zobacz też:

Jak uprawiać suterę wielkokwiatową?

Jak nawozić rośliny balkonowe?