Zieleń to kolor, który nierozerwalnie kojarzy nam się z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Już sama jego nazwa jest nierozerwalnie związana z naturą, wywodzi się bowiem od starosłowiańskiego wyrazu "zioło". W większości kultur europejskich zieleń symbolizuje nadzieję, wolność i harmonię - a badania potwierdzają, że nie są to przypadkowe konotacje. Według nich, zielony uspokaja nasz umysł i działa odstresowująco, a gdy patrzymy na tę barwę - nasz wzrok odpoczywa (zerkanie na zieleń zaleca się zwłaszcza osobom pracującym przy komputerze). Zieleń to także symbol zwrotu w stronę natury. Jej świeży, wiosenny odcień o nazwie Greenery został uznany przez Instytut Pantone za najmodniejszy kolor 2017 roku. Wprowadzając ją do wnętrz, można naprawdę poczuć wiosnę! Jak wykorzystać ją w wiosennej stylizacji mieszkania? 

marimekko
Domowa kolekcja Marimekko

Gra w zielone

W aranżacjach wnętrz stawiamy na różne odcienie zieleni. Najlepiej tuż obok siebie! Ciemnozieloną bazę (na przykład w postaci fotela czy kanapy) ożywiamy jaskrawymi akcentami, szmaragdowym pledem i wzorzystymi poduszkami w jaśniejszych wariantach tego koloru. Zieleń palmowych liści łączymy z wiosennym odcieniem Greenery, kolorem mchu i trawy, a nawet paletą wpadającą w turkusy i błękity. 

Z jakimi kolorami łączyć zieleń? Najpiękniejsze aranżacje stworzysz łącząc zielony z bielą, granatem i żółtym. Idealnym tłem dla zielonych akcentów będą białe (lub bardzo jasne) ściany. Ten kolor dobrze wygląda również w zestawieniu z drewnem oraz miedzią i innymi metalami. Najłatwiej wprowadzić go do mieszkania za pomocą tkanin: zasłon, narzut, poduszek, pledów, czy dywanów. 

Domowa palmiarnia

Moda na retro rośliny, takie jak ogromne monstery, palmy czy paprocie, pociągnęła za sobą kolejny trend: roślinne printy. Dekoracyjne poduszki, zasłony, albo plakaty z nadrukowanym liściem palmy lub paproci to gotowy pomysł na wiosenne odświeżenie wnętrza przy pomocy lekkiego, zielonego akcentu. Efektowny detal przyciągnie uwagę, ale jednocześnie nie zdominuje reszty wystroju. A jeśli marzy ci się domowa palmiarnia, postaw na samoprzylepną fototapetę z motywem liści. 

poszewki-dekoria
Poszewki Leaf, Dekoria.pl

Zobacz więcej aranżacji wnętrz w zieleni >>>