Zielistka to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych w uprawie kwiatów zielonych, które zdobią nasze parapety. W ogrodzie jest rośliną jednoroczną - pokonują ją mrozy. Natomiast w domu zachowuje się jak typowa bylina. Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć o uprawie zielistki. 

Zielistka Sternberga - właściwości zielistki

Jej nazwa pochodzi od nazwiska czeskiego botanika. W Stanach Zjednoczonych nazywana “pajęczą rośliną”. Nie bójmy się jednak, zielistka jest bardzo odporna na szkodniki, a owady i pajęczaki jej nie lubią.
Zielistka osiąga około 50 cm wysokości. Natomiast jej liście oraz wąsy potrafią urosnąć nawet do 200 cm długości. Z tego powodu zielistka pięknie prezentuje się w wyższych miejscach w domu: na półkach, regałach, wiszących kwietnikach. Zielistki najczęściej przybierają dwa kolory: ich liście są zielone w białe paski, w wielu wariacjach. 

Najważniejszą właściwością zielistki jest ich zdolność do usuwania z powietrza trujących substancji: formaldehydów, ksylenu, toluenu i amoniaku. Te zdolność oczyszczającą potwierdziły nawet badania przeprowadzone przez NASA! Jedna roślina potrafi oczyścić powietrze na powierzchni nawet 200 metrów kwadratowych! 

Przeczytaj też:

Zielistka - rozmnażanie i uprawa

Skuteczne rozmnażanie zapewnią nam sadzonki rozłogowe. Takie prace zaplanuj sobie od czerwca do sierpnia. Cały proces jest bardzo prosty. Sadzonki zielistki tworzą się jeszcze, gdy są przymocowane do rośliny-matki na końcach liści. Wystarczy je oddzielić i posadzić do ziemi. Mają zdolność bardzo szybkiego ukorzeniania się. 

Zielistka lubi słońce, jednak nie bezpośrednie promienie. W takich warunkach zblednie. Nie ma wielu wymagań co do jakości ziemi, możemy jednak zadbać o jej lekko kwaśny odczyn. Wystarczy, że przesadzimy ją co około 3 lata. Lubi umiarkowane podlewanie. Najczęściej szkodzimy im wysuszeniem lub przelaniem. W miesiącach wiosenno-letnich warto nawozić ją co 2 tygodnie. Jest bardzo odporna na chłód, wiatr i przeciągi. 

Zielistka Green Orange - odmiana, którą chce się mieć w swoim domu

To bardzo charakterystyczna odmiana popularnej zielistki. Ma ona szersze liście przypominające babkę lancetowatą, które osadzone są na grubszych, pomarańczowych “łodyżkach”. Jest równie bezproblemowa, jak klasyczna odmiana zielistki Sternberga. Lubi jednak bardziej wilgotne powietrze, dlatego warto spryskiwać ją delikatną mgiełką. 

Zobacz również:

Szukasz rośliny bezpieczne dla kota? Zielistka to dobry wybór!

Zielistka to roślina, która od razu “wpada w oko” naszym kocim pupilom. W przypadku zielistki nie musimy się martwić - nie jest ona szkodliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół. Koty bardzo lubią podgryzać końce jej listków. Jej ogromną zaletą jest zupełny brak szkodliwości oraz bardzo duża odporność. Nawet przy wielu godzinach kocich zabaw, zielistka bardzo szybko się regeneruje i odradza.

Zielistka to bardzo ładna roślina doniczkowa, która wygląda niemal jak trawa. Jest bardzo prosta w uprawie, jednocześnie potrafi ożywić każde wnętrze. Pielęgnujmy ją w domu, a odwdzięczy nam się czystym powietrzem i świetną zabawą naszych kocich przyjaciół.