Spis treści:

  1. Bluszcz kolchidzki Hedera colchica
  2. Jodła koreańska Abies koreana
  3. Kalina Dawida Viburnum davidii
  4. Kostrzewa sina Festuca glauca
  5. Bergenia sercowata Bergenia cordifolia

Rośliny zimozielone zachowują ulistnienie przez okrągły rok. Późną jesienią i zimą stanowią barwny akcent na tle smutnej szarości i bezlistnych pędów drzew i krzewów. Wystarczy ciepły koc, kubek z gorącą herbatą i możemy wśród zieleni odpocząć po całym dniu. Wybraliśmy dla was wytrzymałe i mało wymagające gatunki wieloletnie, które w ciekawy sposób zaaranżują nawet niewielką przestrzeń.

Bluszcz kolchidzki

Bluszcz kolchidzki Hedera colchica - wyróżnia się mięsistymi, sercowatymi, bardzo dużymi liśćmi (do 25 cm długości). Porastają grube, sztywne pędy osiągające nawet 10 m długości. Nie tylko liście stanowią ozdobę bluszczu kolchidzkiego Pojawiające się jesienią białe lub żółte kwiaty, oraz kuliste fioletowe owoce ładnie kontrastują z zielenią liści.

Jak wykorzystać bluszcz na balkonie? Przyrastające szybko pnącze, za pomocą korzeni przybyszowych wspina się na podpory, kratki lub pergole tworząc zielone ściany. Przyciągająca uwagę, obfita kaskada zielonych pędów, może ozdabiać wiszące donice, lub pojemniki umieszczonych na balustradzie.

Czy bluszcz kolchidzki jest łatwy w uprawie? I to bardzo! Wystarczy zapewnić roślinie ocienione, zaciszne stanowisko, oraz żyzne i wilgotne podłoże i poradzi już sobie sama.

Jodła koreańska

Jodła koreańska Abies koreana - dobrze sprawdza się na balkonach. Szczególnie ładnie prezentują się odmiany szczepione na pniu, tworzące niewielkie drzewka, o kulistej koronie. Puchate gałązki jodły, pokryte są igłami w różnych odcieniach zieleni, srebra oraz żółci. Walory dekoracyjne mają także fioletowe szyszki. Karłowe odmiany rosną bardzo wolno – do 10 cm w ciągu roku, by po 10 latach osiągnąć wysokość 0,5 do 1, 0 m. Jodła koreańska wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego i wilgotnej, żyznej, najlepiej próchnicznej gleby. Stanowi tło dla mniejszych krzewów, krzewinek i kwitnących bylin.

Zobacz również:

Kalina Dawida

Kalina Dawida Viburnum davidii – to efektowny, liściasty, wolno rosnący krzew osiągający do 100 cm wysokości. Główną ozdobę kaliny stanowią lancetowate, ciemnozielone liście. Na ich tle pięknie wyglądają, pojawiające się w czerwcu, gęste, białe, baldachowate kwiatostany. Jesienią w ich miejsce powstają owoce – kuliste, fioletowe jagody – ptasi przysmak. Najlepszym stanowiskiem dla kaliny Dawida jest miejsce zaciszne i słoneczne. Krzew dobrze znosi przymrozki i zanieczyszczone, miejskie powietrze. Podlewanie, nawożenie oraz cięcie formujące – o tych zabiegach pielęgnacyjnych warto pamiętać.

Kostrzewa sina

Kostrzewa sina Festuca glauca ta ozdobna trawa tworzy gęste, niewysokie ( do 40 cm) kępy stalowo szarych delikatnych liści. Trawy sadzone w doniczkach pasują do każdej kompozycji, przydając lekkości i naturalnego wdzięku. Są przy tym niezwykle odporne na suszę oraz wysokie temperatury. Nadają się idealnie dla zapracowanych i zapominalskich. Wystarczy zapewnić kostrzewie donicę z lekkim, niezbyt żyznym podłożem i gotowe!

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata Bergenia cordifolia - to roślina dla każdego – efektowna i łatwa w pielęgnacji. Dekoracyjne, duże, sercowate, zielone liście utrzymują się przez cały rok. Jesienią mogą przebarwiać się na czerwono i purpurowo. Kwiaty pojawiają się wiosną - w kwietniu i maju. Zebrane w baldachy osadzone są na długich, grubych ogonkach. W zależności od odmiany przybierają barwę białą, purpurową oraz różne odcienie różu.

Ta pochodząca z chłodnych rejonów Azji oraz Syberii roślina ma niezwykłe zdolności przystosowawcze – może rosnąć na każdym podłożu i każdym stanowisku, choć w pełnym cieniu będzie nieco skromniej kwitła. Wystarczy ją regularnie podlewać, by pięknie wyglądała i zdrowo rosła.