Nawilżaj

Na elektryzowanie szczególnie narażone są włosy suche i zniszczone, dlatego warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. Stosuj szampony i odzywki mocno nawilżające. Raz w tygodniu stosuj odżywcze maski do włosów. Taka kuracja zapewni włosom gładkość, elastyczność i zdrowy wygląd.

Zrezygnuj z suszarki lub prostownicy

Najlepiej, gdy włosy wyschną same, co obecnie nie jest problemem, bo większość z nas pracuje z domu. Jeśli już musisz wysuszyć włosy, postawić na sprzęt z funkcją jonizacji i suszyć włosy jedynie letnim nawiewem.

Płucz włosy w occie

Wypróbuj płukanie włosów w occie jabłkowym z wodą (w proporcji 1:1). Włosy powinny lepiej się układać, nie puszyć i nie dać się elektryzowaniu, choćbyś dopiero co zdjęła z nich ciasną czapkę z poliestru.

Na wilgotne włosy nałóż... koszulkę

Wypróbuj hit internetu: na umytych, wilgotnych włosach zamiast zwykłego ręcznika zakręć... bawełniany tiszert. W niego odciśnij resztkę wilgoci, i chwilę noś go zamiast turbanu. Kontakt z bawełną (ale: bawełną!) powinien sprawić, że włosy wytracić impet do unoszenia się.

Używaj naturalnych szczotek i grzebieni

Zawsze wybieraj naturę - zimą szczególnie. Szczotka może mieć drewnianą rączkę i włosie z borsuka czy dzika, jak wolisz. Sprawdzi się też metalowy lub drewniany grzebień – byle nic plastikowego! Zimą, kiedy otacza nas suche powietrze, wytwarzane przez plastik jony dodatnie natychmiast zrobią nam “dmuchawiec” z głowy!

Nakładaj jedwab na końcówki

Dobrym pomysłem jest też stosowanie odżywki jedwabnej do włosów. Wciera się je w końcówki pasm po umyciu lub przed wyjściem, i już. Będą też dobrze nawilżone, lśniące, zdrowe.

Zmień czapkę

No właśnie: zapomnij o czapkach i szalikach z poliestru – nic bardziej nie pobudza włosów do unoszenia się, jak kontakt ich jonów dodatnich, z jonami dodatnimi, którymi naładowane są sztuczne włóczki. To zjawisko szczególnie częste zimą, gdy przebywamy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach. Lepiej nosić czapki bawełniane, wełniane – jeśli nawet po ich zdjęciu włosy nam się uniosą, to uwierz: nie tak jak po czapce ze sztucznej włóczki!

Zobacz również:

Pomoże ci lakier

Wypróbuj trik z lakierem do włosów: zwilż nim szczotkę lub grzebień, którymi będziesz się czesać. A może spryskaj nim wnętrze czapki? Też działa!

Pomogą ci... wilgotne dłonie

Właśnie ci się naelektryzowały włosy i nie wiesz co zrobić? Przeciągnij po nich dłońmi zwilżonymi wodą - i gotowe. Woda świetnie zneutralizuje ładunki elektryczne. Nie masz wody pod ręką? Możesz uspokoić pasma przeciągając je dłońmi z odrobiną kremu do rąk lub dowolnego balsamu. Przestaną się puszyć i będą ładnie układać.