Zmarszczki mimiczne – jak im zapobiegać?

Najlepszym sposobem na zapobieganie liniom mimicznym jest ograniczenie mimiki - uśmiechania się, mrużenia oczu i marszczenia czoła. Kluczem do sukcesu jest obserwowanie swoich reakcji i próby zaprzestania mimowolnych, nawykowych grymasów, które mogą utrwalać zmarszczki mimiczne na czole, pod oczami i wokół ust.

Warto dbać o prawidłową pielęgnację skóry twarzy, oczyszczanie i nawilżanie kosmetykami pielęgnacyjnymi dobranymi do rodzaju cery i jej potrzeb. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra będzie mniej skłonna do zmarszczek.

W profilaktyce dobrze jest dbać o zdrową dietę, unikać palenia papierosów i zadymionych pomieszczeń, które zanieczyszczają skórę. Lepiej zrezygnować też z nadmiernego opalania - promienie słoneczne mają działanie szkodliwe dla skóry: wysuszają ją i uwidaczniają zmarszczki.

Krem na zmarszczki mimiczne

Krem na zmarszczki mimiczne powinien przede wszystkim poprawiać ogólną kondycję skóry. Dzięki temu skóra będzie dobrze odżywiona, odzyska sprężystość i elastyczność, a zmarszczki zostaną spłycone.

Warto dostarczać skórze składników, które zadbają o jej zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie, dlatego najlepiej sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe z zawartością kwasu hialuronowego, kolagenu, witamin A, C i E oraz odżywczych olejków, które dodatkowo ujędrnią skórę twarzy.

Krem przeciw zmarszczkom mimicznym powinien również zawierać odpowiednio wysoki filtr UV, który uchroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Serum na zmarszczki mimiczne

Serum na zmarszczki mimiczne zawiera bardziej skoncentrowaną niż krem ilość składników odżywczych, które pomagają redukować zmarszczki i zmniejszać ich widoczność. Serum przeciwzmarszczkowe zazwyczaj ma lekką, wodnistą konsystencję.

Tak jak w przypadku kremów przeciwzmarszczkowych, skuteczność serum zależy od dostosowania kosmetyku do potrzeb naszej skóry i regularności stosowania. Aby móc liczyć na redukcję linii mimicznych, serum na zmarszczki mimiczne trzeba stosować codziennie rano i wieczorem.

Zmarszczki mimiczne – domowe sposoby

Domowe sposoby na zapobieganie zmarszczkom to przede wszystkim zdrowe odżywianie i właściwa pielęgnacja. Nie wolno zapominać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie, ponieważ nawadnianie organizmu sprzyja wypłukiwaniu zalegających toksyn.

Na skórę twarzy warto nakładać samodzielnie przygotowane peelingi (kawowy, cukrowy) i maseczki, które nawilżą i odżywią skórę poprawiając jej wygląd. Aby widocznie wygładzić zmarszczki, można pokroić cytrynę lub pomarańczę w plasterki i ułożyć je bezpośrednio w newralgicznych miejscach na 10-15 minut.

Sprzymierzeńcem w walce ze zmarszczkami mimicznymi jest także sen, który pozwala regenerować organizm - minimum 7-8 godzin snu na dobę.

Zmarszczki mimiczne – zabiegi

Kiedy zmarszczki mimiczne są wyjątkowo uciążliwe albo zaniedbaliśmy pielęgnację skóry twarzy, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Nieestetycznie wyglądające linie mimiczne można zlikwidować za pomocą wypełniacza - botoksu albo kwasu hialuronowego.

Toksyna botulinowa (botoks) rozluźnia mięśnie mimiczne przez co zmarszczki przestają być widoczne. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a jego efekty utrzymują się do pół roku. Botoks to koszt rzędu 200-1 000 złotych. W przypadku głębokich zmarszczek świetnie sprawdza się ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, zazwyczaj poprzedzone botoksem. Kwas hialuronowy pomaga wypełnić i zlikwidować linie mimiczne. Cena iniekcji kwasu hialuronowego to około 1 000 złotych.

Ze zmarszczkami można także walczyć mezoterapią igłową (od 400 złotych) czy zabiegami laserowymi ( od 300 złotych).

Przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, która ma wykluczyć obecność przeciwwskazań np.: uszkodzeń lub stanów zapalnych skóry, alergii na stosowane substancje, chorób nowotworowych. Zabiegów nie należy wykonywać w ciąży i w okresie karmienia piersią.