Zmarszczki palacza – dlaczego się pojawiają?

Zmarszczki palacza pojawiają się najczęściej u osób nałogowo palących papierosy. Wykonywane wtedy charakterystyczne ruchy mięśni twarzy sprzyjają tworzeniu się i pogłębianiu linii mimicznych, tak samo jak w przypadku mimiki twarzy, a w szczególności mówienia, uśmiechu i ziewania.

Pionowe zmarszczki nad górną wargą mogą też być spowodowane naturalnymi procesami starzenia i genami. Bruzdy pojawiają się na skutek nieodpowiedniej diety i braku właściwego nawodnienia organizmu oraz stosowaniu niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Duży wpływ na starzenie się skóry i proces powstawania zmarszczek palacza mają promienie UV – ich szkodliwe działanie wysusza skórę i uwidacznia linie mimiczne.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Domowe sposoby na zmarszczki palacza pomagają zlikwidować niewielkie i płytkie bruzdy. Codziennym nawykiem powinny być kilkuminutowe ćwiczenia mięśni twarzy, które wzmacniają mięśnie i i ujędrniają skórę. Jak ćwiczyć? Wystarczy zaciskanie i wysuwanie warg oraz gwizdanie. Tego typu ćwiczenia należy poprzedzać lekką rozgrzewką – delikatnym oklepywaniem palcami twarzy albo jej newralgicznej części czy kreśleniem kółek na skórze opuszkami palców. W ten sposób odżywiamy i dotleniamy skórę zwiększając jej właściwości regeneracyjne.

Niemniej ważna jest codzienna pielęgnacja właściwie dobranymi kosmetykami: kremami, peelingami i maseczkami. Stosowane kosmetyki powinny być dopasowane do typu cery, muszą też silnie nawilżać i odżywiać skórę. Odpowiednie nawilżenie zwiększa napięcie skóry i sprzyja wygładzaniu zmarszczek. Krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać składniki aktywne takie jak zwiększający elastyczność skóry kwas hialuronowy, przeciwdziałające starzeniu olejki i witaminy A, C, E, retinol, kolagen czy ułatwiający oddychanie skóry koenzym Q10.

Przeciwzmarszczkowe kosmetyki drogeryjne można zastąpić samodzielnie przygotowanymi naturalnymi środkami – peelingiem kawowym wykonanym na bazie fusów, peelingiem cukrowym z dodatkiem banana lub malin albo plasterkami cytryny lub pomarańczy nakładanymi bezpośrednio na bruzdy, które widocznie wygładzą skórę. Poza działaniem miejscowym warto zadbać także o zbilansowaną dietę, która dostarczy do organizmu niezbędną dawkę witamin, minerałów i składników odżywczych dbając o kondycję skóry od wewnątrz oraz regularne ćwiczenia na zmarszczki palacza.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza – zabiegi

Zmarszczki wokół ust można likwidować korzystając z dostępnych zabiegów na zmarszczki palacza takich jak botox, kwas hialuronowy, intraceuticals czy laser.

Wstrzykiwanie botoksu (toksyny botulinowej) i preparatu z kwasem hialuronowym jest praktycznie bezbolesne i skutecznie umożliwia wypełnienie zmarszczek palacza. Cena zabiegu botoksem na zmarszczki palacza to około 200 złotych, natomiast kwasu hialuronowego około 500 złotych.

Intraceuticals to podawanie pod ciśnieniem hiperbarycznego tlenu z serum – taki zabieg wygładza skórę i spłyca zmarszczki nad górną wargą. Aby likwidacja zmarszczek palacza była skuteczna i trwała, konieczne jest przeprowadzenie serii sześciu zabiegów. Cena jednego zabiegu wynosi około 500 złotych.

Inne zabiegi przeznaczone do walki ze zmarszczkami to na przykład profesjonalne peelingi, które złuszczają martwy naskórek i pobudzają skórę do samoregeneracji (cena od 200 złotych), mezoterapia (cena od 400 złotych) i zabiegi laserowe (cena od 700 złotych).

Jednak nie każdy może poddawać się zabiegom kosmetycznym likwidującym zmarszczki palacza. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest alergia na składniki podawanych preparatów, choroby, uszkodzenia i podrażnienia skóry, choroby nowotworowe. Zabiegi nie są wskazane dla osób przyjmujących leki rozkurczowe i rozrzedzające krew. Wypełnianie i usuwanie zmarszczek nie jest także polecane kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią.