Zmiana czasu z letniego na zimowy co roku wypada w różnym terminie, choć najczęściej można się jej spodziewać pod koniec października. By uniknąć problemów związanych z przesunięciem wskazówek zegara sprawdź, kiedy dokładnie przestawiamy czas z letniego na zimowy w tym roku.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego potocznie zwanego zimowym. Zmiana czasu z letniego na zimowy co roku wypada w innym terminie, ale najczęściej przypada pod koniec października. Większość mediów przypomina o niej z dużym wyprzedzeniem, jednak mimo to zdarza nam się ją przegapić. Kiedy dokładnie przestawiamy czas z letniego na zimowy w tym roku? W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie ze zmianą czasu? Podpowiadamy!

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021

Zmiana czasu z letniego na zimowy w odróżnieniu do wiosennej zmiany czasu jest ona znacznie mniej uciążliwa. Cofamy bowiem zegarki o godzinę, zyskując w niedzielę dodatkowe 60 minut snu. Dla wielu osób to nie problem, jednak dyskusja o tym, czy zmiana czasu jest faktycznie potrzebna co roku powraca jak bumerang.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 - kiedy wypada?

Zmiana z czasu letniego na zimowy w 2021 roku nastąpi w nocy z soboty 30 października na niedzielę 31 października.. Wskazówki przesuwamy do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00, tym samym zyskując dodatkową godzinę snu w niedzielę. Na szczęście dla wszystkich zapominalskich zmiana czasu z letniego na zimowy w wielu przypadkach odbywa się bez naszego udziału. Zegar w telefonach komórkowych, tabletach, komputerach i wszystkich innych urządzeniach z dostępem do Internetu jest aktualizowany automatycznie. O przestawieniu wskazówek muszą natomiast pamiętać użytkownicy klasycznych zegarów i urządzeń analogowych.

Przeczytaj: Dodatkowe 60 minut. Co z nimi zrobisz? ->>

Dlaczego następuje zmiana czasu?

Czas zimowy, to w rzeczywistości czas astronomiczny. Oznacza to, że wiosenna zmiana czasu jest umowna, a jesienią tak naprawdę powracamy do czasu obowiązującego na danym obszarze geograficznym. W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z letniego na zimowy (czyli powrót do czasu astronomicznego) polega na cofnięciu wskazań zegarów o jedną godzinę, tj. w nocy z godz. 3:00 na 2:00. Z kolei zmiana czasu z zimowego na letni, która ma miejsce w marcu, wymaga przesunięcia wskazań zegarów z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu - od czego się zaczęło?

Czas od zawsze pasjonował i intrygował ludzkość – pierwsze próby jego dokładnych pomiarów datuje się na starożytność, kiedy to porę dnia odczytywano za pomocą klepsydry lub na podstawie położenia słońca na tablicy z nieruchomą podziałką. Oba sposoby mierzenia czasu od zawsze wiązały się z pewnym ograniczeniem – klepsydrę należało nieustannie odwracać, a niezawodność zegarów słonecznych była uzależniona od dobrych warunków pogodowych i odpowiedniego nasłonecznienia.  Dlatego też wciąż szukano lepszych i precyzyjnych sposobów. Pierwszy zegar, oparty na mechanizmie sprężynowym powstał już w połowie XV wieku, a kieszonkowy zegarek – na początku XVI... To dowodzi, jak bardzo naszemu społeczeństwu od zawsze zależało na „uchwyceniu czasu”.

Z kolei idea „kontrolowania czasu” i przesuwania wskazówek  jest stosunkowo młoda, bo liczy sobie ponad sto lat. Za jednego z jej propagatorów uznawany jest brytyjski uczony, William Willett (jeszcze wcześniej, w XVIII wieku, przekonywał do niej m.in. Benjamin Franklin, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, ale jego rozważania nie zostały odebrane poważnie). Willett wydał broszurę, w której przekonywał społeczeństwo, że warto rozważyć przestawianie zegarów o około 80 minut w okresie letnim , a argumentował to tym, że optymalne wykorzystanie światła dziennego może przynieść znaczne oszczędności. Do koncepcji nie przekonał jednak narodowego parlamentu.

Pomysł funkcjonowania dwóch różnych czasów zyskał uznanie m.in. w Niemczech, w 1916 roku, jeszcze podczas trwania I wojny światowej. W Polsce w okresie międzywojennym zmian czasu dokonywano jedynie w 1917, 1918, 1919 i 1922 roku, ale pomysł na dobre wszedł w życie już po II wojnie światowej. Od tego momentu dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku dokonuje się regularnie, choć pod różną postacią – zegarki cofano już we wrześniu, październiku i listopadzie, a przesuwano ich wskazówki w marcu, kwietniu czy nawet maju. System, jaki znamy, funkcjonuje od 1996 roku – zgodnie z nim zmiana czasu z letniego na zimowy dokonuje się w ostatnią niedzielę października poprzez cofnięcie zegarka o godzinę wstecz o 3:00 w nocy, zaś z zimowego na letni – w ostatnią niedzielę marca, kiedy to o 2:00 przesuwamy wskazówki o godzinę wprzód. Obecnie czas letni funkcjonuje w jedynie 70 krajach na całym świecie.

Zmiana czasu - wady i zalety

To, czy powinniśmy zmieniać czas, od lat stanowi przedmiot sporu nie tylko pomiędzy ekspertami i politykami, ale także w całym społeczeństwie. Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy ma nieść za sobą oszczędności energii elektrycznej i sprawiać, że w optymalny sposób wykorzystujemy naturalne światło słoneczne. Z drugiej strony… niektórzy eksperci wykazują, że zmiana czasu nie przynosi tak dużych oszczędności energii, jak kiedyś. Ponadto zauważają, że manipulowanie czasem może paraliżować komunikację kolejową i lotniczą, a także rozregulowuje nasz zegar biologiczny.

Nadal nie wiadomo, kiedy nastąpi ostatnia zmiana czasu.Prace nad projektem nowelizacji utkwiły w miejscu. Przez ostatnie miesiące nie zapadły żadne wiążące decyzje na ten temat.