Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2016

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2016 - kiedy to nastąpi? Na pewno to pytanie nie jest ci obce, jeśli należysz do osób, którym przeszkadza coraz krótszy dzień. Dzięki cofnięciu zegarków zyskujemy nieco więcej światła. Co więcej zmiana nie jest dla nas tak uciążliwa jak wiosną. Cofnięcie czasu o godzinę daje nam trochę więcej snu rano i... dłuższą niedzielę. Jeśli więc w weekend nigdy nie zdążacie zrealizować wszystkich planów, w ten konkretny może wreszcie się uda? Skąd w ogóle wziął się pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy?

Skąd te zmiany?

Co i rusz w mediach przewija się dyskusja na temat sensowności zmiany czasu z letniego na zimowy. Argumenty są jednak niezbite: dłuższy dzień jest korzystny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również dla... portfela! Pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane na oświetlenie, co może dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak dla dużych instytucji.

Zmiana czasu z letniego na zimowy - kiedy?
Shutterstock

Czy wiążą się z tym jakieś problemy?

Wbrew pozorom zmiana czasu z letniego na zimowy nie jest dla nas obojętna. No chyba, że planujesz przespać ją w swoim domu. Jeśli jednak wybierasz się tej nocy w podróż, musisz spodziewać się pewnych perturbacji. Nocne pociągi, które o godzinie 3:00 będą w trasie, przyjadą na stację docelową z godzinnym opóźnieniem.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2016 - kiedy to nastąpi?

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2016 jest regulowana odgórnie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Co roku następuje ona w ostatni weekend października. W 2016 wskazówki zegarka przesuwamy w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października.