Jesienią wracamy do czasu astronomicznego potocznie zwanego zimowym. Zmiana czasu z letniego na zimowy co roku wypada w innym terminie, ale najczęściej przypada pod koniec października. Większość mediów przypomina o niej z dużym wyprzedzeniem, jednak mimo to zdarza nam się ją przegapić. Kiedy dokładnie przestawiamy czas z letniego na zimowy w tym roku? W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie ze zmianą czasu? Podpowiadamy!

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019

Zmiana czasu z letniego na zimowy w odróżnieniu do wiosennej zmiany czasu jest ona znacznie mniej uciążliwa. Cofamy bowiem zegarki o godzinę, zyskując w niedzielę dodatkowe 60 minut snu. Dla wielu osób to nie problem, jednak dyskusja o tym, czy zmiana czasu jest faktycznie potrzebna co roku powraca jak bumerang.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019 - kiedy wypada?

Zmiana z czasu letniego na zimowy w 2019 roku nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019 r. Wskazówki przesuwamy do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00, tym samym zyskując dodatkową godzinę snu w niedzielę. Na szczęście dla wszystkich zapominalskich zmiana czasu z letniego na zimowy w wielu przypadkach odbywa się bez naszego udziału. Zegar w telefonach komórkowych, tabletach, komputerach i wszystkich innych urządzeniach z dostępem do Internetu jest aktualizowany automatycznie. O przestawieniu wskazówek muszą natomiast pamiętać użytkownicy klasycznych zegarów i urządzeń analogowych.

Dlaczego następuje zmiana czasu?

Czas zimowy, to w rzeczywistości czas astronomiczny. Oznacza to, że wiosenna zmiana czasu jest umowna, a jesienią tak naprawdę powracamy do czasu obowiązującego na danym obszarze geograficznym. W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z letniego na zimowy (czyli powrót do czasu astronomicznego) polega na cofnięciu wskazań zegarów o jedną godzinę, tj. w nocy z godz. 3:00 na 2:00. Z kolei zmiana czasu z zimowego na letni, która ma miejsce w marcu, wymaga przesunięcia wskazań zegarów z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu – kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej opowiedziały się za ostatecznym zniesieniem zmian czasu na terenie Wspólnoty, ale ostatnia zmiana ma nastąpić dopiero w 2021 roku. Wiadomo już, że państwa, które wybiorą czas letni, ostatni raz przestawią zegarki w marcu 2021, natomiast kraje, które wolą zostać przy czasie zimowym, zrobią to w październiku 2021. Nie wiadomo jeszcze, przy jakim czasie zostanie Polska.