Zmiana czasu z zimowego na letni 2017

Zmiana z czasu zimowego na letni bywa kłopotliwa. Na wiosnę przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 2:00 na 3:00 w nocy, z soboty na niedzielę - tym samym skracając sobie czas snu o godzinę. Dzięki temu zyskujemy jednak dodatkową godzinę światła dziennego wieczorami. Przesuwając czas lokalny o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, zachód słońca następuje godzinę później.

Kiedy i jak zmieniamy czas z zimowego na letni?

W Polsce zmiany czasu regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z nim, zmiana czasu z zimowego na letni polega na przesunięciu wskazówek z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która staje się godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. W tym roku zmiana z czasu zimowego na letni odbędzie się w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2017 r.

Dlaczego następuje zmiana czasu?

Stosowanie czasu letniego w założeniu ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Dodatkowa godzina światła dziennego po południu sprzyja aktywności sportowej i odpoczynkowi, przekłada się na mniejszą liczbę wypadków na drogach i jest korzystna dla wielu gałęzi gospodarki - m.in. sprzedaży, usług czy turystyki. Z drugiej strony, zmniejszenie ilości światła rano niekorzystnie wpływa na rolnictwo i te sektory, których działalność jest uzależniona od światła dziennego. Pomimo kontrowersji, wydłużenie dnia w okresie letnim ma jednak pozytywny bilans. Zmiana czasu z zimowego na letni jest dobra dla naszego zdrowia i portfela - bo pozwala zaoszczędzić chociażby pieniądze wydawane na oświetlenie (co w przypadku dużych firm i instytucji ma znaczenie).

zmiana-czasu
Shutterstock

Zmiana czasu - jak sobie z nią poradzić?

Zmiana czasu może być praktycznie nieodczuwalna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. By zniwelować skutki przestawienia zegara o godzinę, w sobotę i w niedzielę nastaw budzik pół godziny niż zazwyczaj. Dzięki temu poniedziałkowa pobudka nie będzie tak dotkliwa.

Sprawdź, kiedy wypada zmiana czasu z letniego na zimowy 2017 >>>