Poznajcie znaczenie kwiatów ->>

Kiedy obdarowujemy kogoś bukietem, z reguły nie zastanawiamy się nad znaczeniem kwiatów. Najczęściej wybieramy te kwiaty, które podobają się nam. Dawniej symbolika kwiatów była jednak bardzo ważna – za pomocą konkretnych kwiatów można było wyrazić uczucia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Równie istotny był też kolor kwiatów, a nawet stopień rozwinięcia pąków!
Może warto czasem zastanowić się nad wyborem kwiatów dla obdarowywanej osoby, bo za ich pomocą można wyrazić swoje uczucia bez słów.

Ciekawostka:

Dawniej uważano, że kobieta powinna przyjąć kwiaty prawą ręką. Jeśli obdarowana wzięła kwiaty ręką lewą, oznaczało to, że nie podziela uczuć wręczającego.

W symbolice kwiatów ważny jest ich kolor. Poznaj ogólne znaczenie kolorów kwiatów dla wszystkich gatunków:

BIEL – szlachetne uczucia, czystość, szczerość, niewinność.
ŻÓŁĆ – symbol niedobrych uczuć.
RÓŻ – przyjaźń.
CZERWIEŃ – miłość, namiętność, pożądanie.
BŁĘKIT – wierność.
FIOLET – żal, smutek, koniec miłości.
ZIELEŃ – nadzieja, szczęście, kompromis, nieśmiałość.
POMARAŃCZ – pozytywne uczucia, optymizm.

Jak wręczać kwiaty?

Bardziej elegancko jest podarować komuś kwiaty cięte, niż doniczkowe (takie nadadzą się dla kogoś, kto je kolekcjonuje, lubi i umie o nie dbać albo dla kogoś, kogo dobrze znamy, mamy z nim zażyłe relacje). Wybierając bukiet, dbamy o nieparzystą ilość kwiatów w nim. Po pierwsze dlatego, że w wiązance lepiej się prezentuje 1, 3, 5 albo 7 kwiatów, niż 2, 4, 6, czy 8 (nie dotyczy to większych bukietów), a po drugie mówi się, że parzysta ilość kwiatów może przynieść pecha i kojarzyć się z wiązankami pogrzebowymi (to dla osób przesądnych). Bukiety wręczamy bez opakowania (papieru, czy folii) i kwiatami do góry.

 

Zobacz również: