Znaczki na klawiaturze – opis zastosowania klawiszy

Znaczki na klawiaturze zazwyczaj znajdują się przy jej krawędziach. Środkową część natomiast tworzą litery, zwykle umieszczone w układzie QWERTY zaczerpniętym z maszyn do pisania. Odmiana tego ułożenia przystosowana do tworzenia polskich znaków to tzw. klawiatura programisty. Najczęściej ma ona 104 przyciski, choć ich liczba może się różnić w zależności od budowy i wielkości komputera. Przekonajmy się, które z klawiszy warto znać.

Shift na klawiaturze występuje podwójnie, po lewej i prawej stronie. Jego główną funkcją jest tworzenie wielkich liter oraz znaków górnych, czyli opisanych na danym klawiszu ponad symbolem głównym. Przy wciśniętym caps locku Shift działa odwrotnie i pozwala pisać małymi literami. Przydatny jest także przy niektórych skrótach klawiszowych.

Klawisz Windows, lub inaczej klawisz Win znajdziemy na każdej klawiaturze dostosowanej do systemu operacyjnego Microsoftu. Wciśnięcie gouruchamia Menu Start, w którym można zmieniać ustawienia komputera i wyszukiwać programy, foldery i pliki.

Klawisz Fn najczęściej występuje w laptopach i notebookach. W kombinacji z innymi klawiszamiwywołujepolecenia alternatywne - np. uruchamia wyszukiwanie, zmienia jasność ekranu lub przewija dokument. W małych urządzeniach umożliwia symulację klawiatury pełnowymiarowej.

Klawisz Return to inne określenie na Enter, zaczerpnięte z układu maszyn do pisania, w którym analogiczny przycisk pozwalał na rozpoczęcie nowej linii i powrót karetki, czyli części ruchomej. Enter odpowiada przede wszystkim za zatwierdzanie wybranej przez użytkownika opcji, a w edytorach tekstu umożliwia stworzenie nowego akapitu. Klawisz ten występuje zarówno na klawiaturze głównej jak i numerycznej, choć w obu przypadkach jego działanie jest takie samo.

Klawisz Insert jest szczególnie przydatny w edytorach tekstu, gdyż możemy nim przełączać między trybem pisania a nadpisywania, czyli zastępowania istniejących już znaków nowymi. Ponadto przycisk pozwala na bezpośrednie wklejanie treści ze schowka, a więc wyklucza konieczność szukania funkcji "wklej" po kliknięciu myszką.

Skróty klawiszowe, które ułatwiają pracę

Znaki klawiaturowe to niejedyne, co może ułatwić nam pracę - równie przydatne bywają skróty klawiszowe. Są to kombinacje dwóch lub więcej przycisków, które pozwalają na uruchomienie danej opcji systemu lub przeglądarki internetowej.

Control+Alt+Delete to połączenie, które szczególnie warto znać, ponieważ włącza zarządzanie systemem. Dzięki niemu można wyłączyć komputer, zrestartować go, zablokować, przełączyć użytkownika i zmienić hasło. Sekwencja jest też przydatna, gdy urządzenie się zatnie, ponieważ umożliwia wywołanie menedżera zadań, dzięki któremu możemy zamknąć program lub plik odpowiedzialny za pojawienie się błędu.

Ctrl+C i Ctrl+V włączają funkcję "kopiuj-wklej". Można ich używać zarówno dla tekstu, jak i dla obrazów.

Ctrl+Shift zmienia klawiaturę programisty na układ QWERTZ znany z niektórych maszyn do pisania, czego skutkiem jest m.in. zamiana miejscami liter "Y" i "Z".

Win+F otwiera wyszukiwarkę w systemie Windows.

Alt+Tab służy do przełączania między programami na pasku.

Ctrl+F uruchamia opcję "szukaj" w tekście.

Ctrl+A to odpowiednik funkcji "zaznacz wszystko" - zaznacza np. cały dokument lub wszystkie pliki w folderze.

Ctrl+S zapisuje postępy w pracy.

Ctrl+Z cofa wprowadzone zmiany.

Ctrl+Y ponawia cofnięty proces.

Ctrl+P umożliwia bezpośrednie wydrukowanie dokumentu.

Ctrl + i Ctrl- to powiększenie i pomniejszenie widoku ekranu.

Skróty w przeglądarce internetowej:

Ctrl+T wywołuje nową kartę,

Ctrl+W zamyka bieżącą kartę,

Ctrl+H otwiera historię przeglądania,

Ctrl+J pozwala sprawdzić listę pobranych plików,

Ctrl+D dodaje stronę do zakładek.