Zapewne wiele z nas pamięta ten smak z dzieciństwa, kiedy to babcia podawała przepyszną zupę nic o smaku mleka i wanilii, a na niej pływały chmurki z ubitej piany. Warto przypomnieć sobie ten przepis i zaserwować go dzieciom, albo wnukom. Beda zachwycone!

Zupa nic - przepis od babci

  • 1 litr mleka
  • laska wanilii
  • 6 żółtek
  • 6 białek
  • 7 łyżek drobnego cukru
  • biszkopty, polewy, cynamon, owoce do dekoracji

Mleko zagotowujemy z kawałkiem wanilii.
Białka ubijamy z 1 łyżką cukru na sztywna pianę. W momencie kiedy mleko jest już bardzo ciepłe, wykładamy łyżeczką białko i formujemy z nich nieregularne kulki. Można je obrócić by się ścięły z obu stron. Kiedy po 2-3 minutach się zetną wyławiamy i odkładamy.

Żółtka ucieramy z cukrem, wlewamy powoli na gorące, ale nie gotujące się mleko, cały czas intensywnie mieszając, najlepiej trzepaczką. Gdy mleko zacznie gęstnieć zdejmujemy z ognia.
Następnie wstawiamy zupę do lodu, żeby ja ochłodzić.
Chłodną zupę wylewamy do talerzy i układamy pianki z białek.
Podajemy z biszkoptami, posypujemy cynamonem, albo polewamy ulubiona polewą. Można też dorzucić owoce sezonowe, jak maliny, czy truskawki.

Zobacz też:

Jak zrobić bezę? Beza pieczenie i suszenie krok po kroku ->>

Kogel mogel – przepis na smak dzieciństwa ->>

„Zupa nic” została wpisana 22 grudnia 2020 na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii „Gotowe dania i potrawy” w województwie zachodniopomorskim. W specyfikacji podano, że zupę podaje się przyozdobioną na wierzchu „obłoczkami” z ubitej białkowej piany. W załączonym rysie historycznym znajduje się jednak informacja, że dawniej tę potrawę przygotowywano też w ryżem – gdy stanowiła jedno z podstawowych sycących dań.

źródło: Wikipedia