Nasz ekspert: Joanna Kołodziejska-Lesisz specjalista chorób psów i kotów, lekarz weterynarii z VET & PET specjalistycznej przychodni Weterynaryjnej w Warszawie.

1. Duży wygodny domek

Wybieg musi być przestronny, aby królik mógł w nim swobodnie biegać. Na tyle wysoki, żeby zwierzątko, stojąc na tylnych łapach, nie było w stanie dotknąć uszami suftu. Klatki z pupilem nie zostawiaj nigdy na słońcu lub chłodzie na cały dzień. Królik powinien być w stanie sam ukryć się w cieniu, jeśli jest mu za gorąco, lub znaleźć w kojcu ciepłe schronienie, gdy marznie.

2. Zawsze świeża woda

Nikt nie chciałby pić brudnego napoju, który stał na słońcu przez kilka dni. Zapewniamy, twój królik też nie tknie takiej wody. Musisz mu (obowiązkowo!) zapewniać czystą nawet dwa, trzy razy dziennie. To nie fanaberia, ale konieczność. Poza tym nie zapomnij, aby również miseczkę na wodę myć każdego dnia. A tę z jedzeniem po każdym posiłku. Inaczej będą się w nich mnożyć bakterie, które są niebezpieczne dla jego zdrowia.

3. Idealna dieta

Dobrej jakości sianko to podstawa menu futrzaka. Działa jak miotełka w jego jelitach. Poza tym dostarcza mu cały zestaw niezbędnych mikroelementów, włókien, witamin oraz pomaga ścierać zęby. Dzienna porcja to garstka wielkości króliczka. W jego diecie nie może również zabraknąć naci selera, marchwi, banana, jabłka, liści rzodkiewki. I jeszcze jedno, nie przekarmiaj go pod żadnym pozorem!

4. Towarzyskie stworzonka

Króliki potrzebują przyjaciół, którzy mówią tym samym językiem. Ty, mimo najszczerszych chęci, nie dasz rady ich zastąpić. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretnego towarzysza dla swojego pupila, upewnij się, że jest wysterylizowany. Żeby się potem nie okazało, że niechcący założyłaś króliczy żłobek.

5. Wrodzony instynkt

W naturalnym środowisku twój królik będzie skakał, biegał, kopał, aby znaleźć jedzenie. Widząc jednak, że go karmisz, wie, że nie musi się starać, bo i tak przecież dostanie coś na ząb. Dla jego dobra pozwól mu więc polować na jedzenie, możesz je ukryć np. w pustej rolce po papierze toaletowym. Dzięki temu zajmiesz go i uszczęśliwisz, poczuje się wręcz niemal jak na wolności.

6. Ekspresowe trawienie

Czy wiesz, że twój pupil może się załatwiać aż 300 razy dziennie? Jeśli nie będziesz często zmieniać ściółki i usuwać bobków, stwarzasz zagrożenie dla zdrowia futrzaka. Ważne jest dokładne czyszczenie klatki. Ściółka nie może pylić, powinna być dobrze wysuszona. Warto też wiedzieć, że tzw. cekotrofy, czyli kał nocny, króliki zjadają. I to jest normalne. Zawierają one bowiem cenne substancje odżywcze i witaminy. Gdy natomiast króliczek miewa biegunki, np. z powodu przekarmienia, upewnij się wieczorem, czy jego kuperek jest czysty. Fekalia mogą bowiem utknąć w futerku twojego milusińskiego, co m.in. powoduje groźne zapalenie skóry.

Ważne!

Pamiętaj, że króliki muszą odwiedzać weterynarza przynajmniej dwa razy do roku.