Spis treści:

  1. Litops - sylwetka
  2. Żywe kamienie - uprawa
  3. Jak przesadzać żywe kamienie?

Litops - sylwetka

Litops (Lithops) to nie jeden, ale ponad 40 gatunków niezwykłych sukulentów. W stanie naturalnym muszą przetrwać długotrwała susze i bardzo wysokie temperatury. Świetnie przystosowane, magazynują wodę w spichrzowych organach, które wyglądem upodabniają je do kamieni. Unikają w ten sposób poszukujących wody zwierząt.

Perfekcyjnie przystosowane do otoczenia, żywe kamienie w okresie suszy przechodzą w stan spoczynku, by wraz z nadejściem deszczu rozpocząć wegetację i wydać piękne, jaskrawe i często niezwykle dekoracyjne kwiaty.

W naszych domach litopsy cenione są ze względu na niewielkie rozmiary, ciekawe ubarwienie oraz powolny wzrost. Dzięki tym cechom wykorzystuje się żywe kamienie do tworzenia interesujących kompozycji w donicach lub płytkich misach. Dość niepozorne, pełnię urody ukazują w czasie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się najczęściej jesienią, wyłaniając się z bruzdy oddzielającej spichrzowe liście. Duże, niezwykle barwne żyją krótko, bo tylko 2 tygodnie.

W sprzedaży najczęściej litospy nabyć można, jako mix różnych odmian. Do najpopularniejszych gatunków uprawowych należą między innymi kamyk orański, Helmuta, marmurkowy, piękny czy biały.

Żywe kamienie – uprawa

Żywe kamienie pochodzą z gorących krajów, gdzie ulewy przeplatają się z długimi okresami suszy. Dlatego wymagają specjalnych warunków uprawy i odpowiedniej pielęgnacji. Lithops w mieszkaniu potrzebuje warunków jak najbardziej zbliżonych do tych, panujących w naturalnym środowisku.

Najlepszym miejscem do uprawy żywych kamieni jest słoneczna ekspozycja okien południowych, południowo-wschodnich lub południowo-zachodnich. Duża ilość światła słonecznego wzmacnia jaskrawość wybarwienia i odporność roślin na gnicie.

Zobacz również:

W okresie wegetacji sukulenty potrzebują temperatury powietrza w przedziale 23 - 30⁰C. Na początku okresu spoczynku należy obniżyć temperaturę i ograniczyć podlewanie. W fazie spoczynku rośliny powinny być przechowywane w pomieszczeniach o temperaturze 13-15⁰С. Minimalna temperatura dla żywych kamieni wynosi 5⁰С. Jeśli nie jest możliwe obniżenie temperatury, koniecznie trzeba okresowo zwilżać liście, aby się nie marszczyły.

Pustynie, które są siedliskiem żywych kamieni są jałowe i suche, więc rośliny nie wymagają obfitego podlewania. Zaleca się podlewanie nie częściej niż raz na 14-17 dni. W sytuacji niedoboru wody liście mogą się pomarszczyć. Najlepiej jest podlewać wyłącznie podłoże, jeśli liście zostaną zmoczone, roślina może zacząć gnić. Zima to dla sukulentów okres spoczynku, więc podlewanie należy ograniczyć do jednego razu w miesiącu.

Litopsy nie potrzebują dokarmiania, pod warunkiem, że są, co roku przesadzane do świeżej ziemi. Jeśli sukulenty nie były przesadzane przez ponad dwa lata, można zastosować nawóz dla kaktusów, ale w połowie zalecanej dawki.

Jak przesadzać żywe kamienie?

Podłoże, w którym żywe kamienie są transportowane i sprzedawane, nie jest odpowiednie dla tych roślin, dlatego zazwyczaj powinny zostać przesadzone od razu po zakupie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rośliny kupujemy w okresie jesiennym i zimowym. Wtedy bezpieczniej jest pozostawić je w dotychczasowym podłożu dbając o bardzo oszczędne podlewanie. Najlepszy termin na przesadzanie sukulentów to wiosna i lato. Nie ma potrzeby przesadzania, co roku - najlepiej robić to, co 3- 5 lat.

Żywe kamienie przesadza się do niskich doniczek z dobrym drenażem. Nie jest konieczna wymiana donicy na większą. Wynika to z powolnego wzrostu litopsów, rzadko dorosłe osobniki przekraczają 4-5 cm. Podłoże powinno składać się z mieszanki dla sukulentów, perlitu i piasku w proporcji 1:2:2. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że żywe kamienie nie tolerują gleb zasadowych.

Przesadzamy roślinę bardzo ostrożnie, starając się nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego. Dlatego przesadzanie przeprowadza się razem z bryłą korzeniową. Na dno doniczki należy wysypać warstwę drenażu.