Co będzie potrzebne do wykonania lampy?

  • okrągła koronka o średnicy ok. 20-30 cm
  • szklane, kuliste naczynie (może być to wazon lub słoik) - jego średnica powinna być o ponad połowę mniejsza niż średnica koronki
  • klej wikol lub chemiczny utwardzacz do tkanin
  • przewód do zawieszenia lampy z oprawką na żarówkę
  • nożyczki, obcęgi, plastikowe naczynie do namoczenia serwetki.

Klej wikol może po wyschnięciu pozostawić na tkaninie biały ślad, jeśli więc używasz serwetki w innym kolorze, lepszym rozwiązaniem będzie użycie utwardzacza do tkanin.

lampa-diy
Mak Media Agency

Jak wykonać lampę krok po kroku?

Zaczynamy od namoczenia serwetki w rozrobionym utwardzaczu do tkanin lub zanurzeniu jej w wikolu. Gdy już cała nasiąknie, delikatnie przełóż ją na odwrócone do góry nogami okrągłe naczynie.

abażur-diy
Mak Media Agency

Delikatnie dociśnij koronkę z góry i z boku, formując ostateczny kształt klosza. Upewnij się, że koronka dokładnie przylega do szklanych ścianek naczynia. Odstaw formę do wyschnięcia.

abażur-z-koronki
Mak Media Agency

Gdy tkanina będzie sztywna, powinna odzyskać swój pierwotny kolor. Upewnij się, że jest sucha i ostrożnie zdejmij abażur ze szklanej wazy.

koronkowy-abażur-diy
Mak Media Agency

Wokół środka zrób nożyczkami drobne nacięcia i odchyl brzegi koronki obcęgami.

koronkowy-abażur
Mak Media Agency

W powstały otwór ostrożnie wsuń oprawkę i zablokuj ją od dołu, dokręcając ramkę, a następnie żarówkę 9- i gotowe! Teraz możesz zawiesić lampę w dowolnym miejscu na suficie. Modny efekt uzyskasz zestawiając ze sobą dwa lub więcej koronkowych kloszy w tym samym kolorze.

abażur-z-koronki-diy
Mak Media Agency
lampa-z-koronki-diy
Mak Media Agency

--

Zobacz też: Jak wykonać okrągły abażur z koronki DIY >>>