Wieniec adwentowy wywodzi się z tradycji ewangelickiej, ale na początku dwudziestego wieku przyjął się także wśród katolików. Umieszczone na nim cztery świece symbolizują czas oczekiwania na Boże Narodzenie - w każdą niedzielę Adwentu jest zapalana kolejna. Wieniec adwentowy jest najczęściej wykonany na drucianym lub słomianym kole, z gałązek drzew iglastych (świerku srebrzystego, jodły albo sosny). Dodatkowo w kompozycję wplatane są także liście mahonii, ostrokrzewu, jemioły albo jałowca. W katolickiej tradycji najczęściej wykorzystuje się świece w kolorze fioletowym, nawiązującym do adwentowych szat liturgicznych, lub czerwonym - jako symbol radości oczekiwania na święta.

Wieniec adwentowy wykonanie

Do wykonania wieńca adwentowego potrzebne będzie:

  • słomiane koło o średnicy 20-30 cm
  • elastyczny zielony drucik
  • prosty, odrobinę sztywniejszy (ale jednocześnie cienki) drut
  • kombinerki
  • nożyce ogrodowe
  • cztery niewysokie, grube świece (najlepiej w kolorze czerwonym)
  • gałązki jodły, sosny, jałowca i ostrokrzewu (lub mahonii)
  • sosnowe szyszki
  • czerwona wstążka.
wieniec-adwentowy-jak-zrobić
Mak Media Agency

Jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku?

Zaczynamy od wykonania zielonej bazy. Do słomianego koła przymocuj gałązki sosny i na wysokości łodygi owiń elastycznym drutem. Dołóż kilka gałązek jodły i ponownie obwiąż drutem. Powtórz czynność z gałązkami mahonii i jałowca. Następnie dokładaj kolejne partie roślin, układając je naprzemiennie i owijając drucikiem (będzie go łatwiej wyginać za pomocą kombinerek).

jak-zrobić-wieniec-adwentowy
Mak Media Agency

Układaj rośliny dość ciasno i delikatnie pod kątem, tak, aby kolejne partie gałęzi zachodziły na te umieszczone wcześniej. W ten sposób ukryjesz łodygi obwiązane drutem. Staraj się mocować gałązki nie tylko od góry, ale również po bokach koła, tworząc gęsty, równomierny wieniec. Ostatnie rośliny wsuń delikatnie pod umieszczoną na samym początku sosnę. 

wieniec-adwentowy-zrób-to-sam
Mak Media Agency

Kolejny krok to przymocowanie świec do wieńca adwentowego. Nożycami ogrodowymi przytnij prosty drucik do długości ok 5-6 cm - na każdą świecę będą potrzebne 4 takie kawałki. Każdy z nich ogrzej chwilę nad ogniem i wbij w podstawę świecy. 

adwentowy-wieniec
Mak Media Agency

Następnie nałóż świece na wieniec w miejscu dwunastej, szóstej, trzeciej i dziewiątej godziny. Delikatnie dociśnij, aby wbić druty w zielone podłoże.

adwentowy-wieniec-diy
Mak Media Agency

Wieniec adwentowy - dekoracja

Na końcu pozostaje już tylko udekorowanie wieńca. W wariancie minimalistycznym wystarczy ozdobić świece kokardkami z czerwonej wstążki (możesz je przypiąć szpilkami albo przywiązać cienką nicią) i przymocować do wieńca kilka sosnowych świeczek.

jak-zrobić-wieniec
Mak Media Agency

Najłatwiej zrobić to za pomocą elastycznego drutu. Przetykamy go pomiędzy pręcikami szyszki, a następnie robimy z boku pętelkę i wbijamy szyszkę w zielony wieniec. Zamiast drucika możesz wykorzystać też cienką zieloną nić, żyłkę albo po prostu przykleić dekoracje.

adwentowy-wieniec-jak-zrobić
Mak Media Agency
wieniec-diy
Mak Media Agency

W ten sposób przymocujesz również inne ozdoby: bombki, kokardy, prezenciki, orzechy włoskie lub suszone plastry pomarańczy. Łupiny orzechów i szyszki można dodatkowo spryskać złotą albo srebrną farbą w sprayu. Wśród choinkowych gałązek pięknie prezentuje się też jemioła i ozdobione lukrem świąteczne pierniki. 

wieniec
Mak Media Agency

Gotowy wieniec adwentowy tradycyjnie umieszczamy w widocznym miejscu - na przykład na stole, przy którym gromadzi się cała rodzina, możesz go również podwiesić na wstążkach pod sufitem.

--

Zobacz też: Kalendarz adwentowy - 12 oryginalnych pomysłów DIY >>>